Krzyż w kopalni najlepiej mówi o górniczej pracy

Nuncjusz apostolski w Polsce bp Celestino Migliore, abp Wiktor Skworc oraz abp Damian Zimoń, 26 bm. W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbył się ingres arcybiskupa Skworca. Po odejściu na emeryturę abpa Damiana Zimonia Benedykt XVI mianował abpa Wiktora Skworca metropolitą katowickim. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / ad

Krzyż przed kopalnia Wujek mówi najwięcej o górniczej pracy - powiedział dziś abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników. Wyraził opinię, że węgiel na długo jeszcze pozostanie w Polsce podstawowym źródłem energii.

Hierarcha, który wczoraj objął urząd metropolity katowickiego przewodniczył liturgii w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rudzie Śl. Bielszowicach. Msza została odprawiona w intencji wszystkich polskich górników.

Hierarcha zaznaczył, że Bóg daje chrześcijanom Adwent, aby bardziej zajęli się własną duchowością, zmagali się z duchową letniością i uświadomili sobie, że człowiek, to coś więcej niż ciało.

Abp Skworc podkreślił, że Bóg powierzył ziemię pracy i zapobiegliwości człowieka. Z satysfakcją zauważył, że jej znaki widać w polskim górnictwie, np. w stosowaniu nowoczesnych, przyjaznych człowiekowi i środowisku technologii, poszukiwaniu nowych złóż i doskonaleniu zawodowym górników.

DEON.PL POLECA


Metropolita katowicki zwrócił też uwagę, że polscy górnicy są cenionym pracownikami za granicą, a kopalnie znów przyjmują ich do pracy. "To trzeba dobrze wykorzystać, bo wydaje się, że węgiel jest i pozostanie na długo jeszcze podstawowym paliwem gospodarki, dającym pracę, przyszłość i pomyślność osób, rodzin i całych społeczności" - ocenił hierarcha.

Abp Skworc przypomniał, że przed 30 laty - 16 grudnia 1981 r. - "za górniczą solidarność" zastrzelono dziewięciu górników kopalni Wujek oraz, że władze wielokrotnie usuwały krzyż, który dla upamiętnienia tragedii postawili koledzy pomordowanych. Dziś na miejscu tamtego, drewnianego krzyża górnicy postawili wielki krzyż, który dziś góruje nad kopalnią - zaznaczył metropolita katowicki. "Myślę, że ten krzyż mówi najwięcej o górniczej pracy, że rzeczywistość krzyża jest wpisana w górnicza pracę, tak jak jest wpisane w życie i śmierć męczeńską waszej patronki św. Barbary" - powiedział hierarcha.

Nowy metropolita katowicki zadeklarował też: "Będę się zawsze modlił z wami i za was, aby ziemia, którą czynicie sobie poddaną przynosiła bogate owoce, także w sferze ducha, bo przecież praca jest właśnie po to, by człowieka dźwigać, rozwijać, pomnażać dobro, którym może dzielić się z innymi".

Abp Skworc zachęcił licznie przybyłych do świątyni górników, aby byli dumni ze swojej profesji, tradycji i pracy, która służy Polsce i Polakom. "Uważajcie jednak na siebie chroniąc swoje zdrowie i życie, ciało i duszę" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzyż w kopalni najlepiej mówi o górniczej pracy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.