Ks. Adrian Korczago nowym biskupem luterańskim
Ks. dr Adrian Korczago został nowym biskupem cieszyńskim Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W środę w Cieszynie odbyły się uroczystości wprowadzenia duchownego na urząd. Bp Korczago zastąpił przechodzącego na emeryturę poprzednika bp. Pawła Anweilera.
Konsekracji dokonał zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec w asyście biskupów Kościołów ewangelicko-augsburskich z Austrii - Michaela Buenkera, oraz Czech Jana Wacławka.
Nowy zwierzchnik luteran w diecezji cieszyńskiej mówił w kazaniu, że "w czasach konformizmu, parcia w stronę indywidualizmu, bezkrytycznego podążania za obowiązującymi trendami, gdy wszelkie formy wyłamywania się mogą prowadzić do wyrzucenia człowieka na margines", ludziom potrzeba bożego towarzyszenia, by mogli spojrzeć na życie z właściwej perspektywy.
- Nie omijaj nas Panie, bo potrzeba nam bożego towarzyszenia, by spojrzeć na życie z właściwej perspektywy. Potrzeba nam chrystusowej akceptacji, byśmy tęskniąc za byciem dostrzeżonymi i akceptowanymi, nie musieli dopasowywać się do obowiązujących mód - mówił.
Bp Korczago prosił o błogosławieństwo dla mieszkańców diecezji. - Panie, nie omijaj nie tylko mnie, ale wszystkich przewodników i wiernych tej diecezji. Nie omijaj włodarzy tej urokliwej ziemi, byśmy ponad wszelkimi podziałami i różnicami, niezależnie od wyznania, potrafili złożyć wspólne świadectwo zawierzenia Bogu. Niech to będzie czytelnie przetransponowane na naszą codzienność - mówił.
Ks.Jerzy Samiec zwracając się do nowego biskupa powiedział, że jest on osobą niezwykle pracowitą, ale aby mógł podołać wyzwaniu jakie przed nim stanęło, powinien się oprzeć na wiernych. - Ucz ich, wskaż im drogę, a ty zajmij się tym co najważniejsze. Wtedy podołasz - mówił.
Gość uroczystości, katolicki ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel porównał obie diecezje do stojących przy jednej ulicy, sąsiadujących ze sobą domów. - W każdy z nich mieszka inna wspólnota, choć obie uznają tego samego Zbawiciela. W każdej wspólnocie tętni właściwe jej życie, a przecież w wielu wydarzeniach społecznych, religijnych, samorządowych, państwowych, ludzkich istnieje współpraca i wspólna modlitwa. Na wielkie uroczystości zapraszamy do naszych domów dobrych sąsiadów - wskazał.
W podobnym duchu wypowiedział się były przewodniczący PE Jerzy Buzek, który podkreślił, że nie ma lepszych diecezji od luterańskiej cieszyńskiej i katolickiej bielsko-żywieckiej, "by w Polsce uczyć ekumenizmu, współdziałania, bycia jednym pomimo różnic poglądów w wielu sprawach".
Ks. dr Adrian Korczago jest piątym zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej w jej historii. Ma 51 lat. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany 22 stycznia 1989 r. w Zabrzu. Jako wikariusz trafił do Ustronia. Budował parafię w Bładnicach na Śląsku Cieszyńskim, której został w 2000 r. pierwszym proboszczem. Obecnie był proboszczem parafii w Goleszowie. Od 2002 r. jest też członkiem synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Nowy zwierzchnik luteran na Śląsku Cieszyńskim od 1991 r. wykładał na ChAT oraz Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2004 r. został doktorem teologii ewangelickiej. Jest żonaty i ma dorosłą córkę.
Ks. Korczagę na biskupa wybrał w listopadzie ub.r. synod diecezjalny złożony z czynnych duchownych oraz świeckich przedstawicieli każdej parafii, który obradował w Bielsku-Białej.
Bp Paweł Anweiler piastował stanowisko od 1992 r. Żegnając go i dziękując mu za posługę bp Samiec prosił, by senior trwał w modlitwie i nadal służył Bogu.
Kościół Jezusowy w Cieszynie, w którym odbyła się uroczystość, został wzniesiony na początku XVIII w. To największa świątynia ewangelicka w Polsce, przez co nazywany jest "matką kościołów". Konsekracja i introdukcja biskupa odbyła się w nim po raz pierwszy w jego historii.
Diecezja cieszyńska jest najmniejszą terytorialnie, ale zarazem najliczniejszą w polskim Kościele luterańskim. Mieszka tu ponad połowa spośród ok. 70 tys. wyznawców. W diecezji, która obejmuje Śląsk Cieszyński, działają 22 parafie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.
Skomentuj artykuł