Ks. dr Adamczyk: wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze

Ks. dr Adamczyk: wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze
fot. unsplash.com
KAI / ml

Hasłem pierwszego Dnia Judaizmu były słowa: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm", a wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze - przypomina ks. dr Tomasz Adamczyk - pracownik naukowy KUL i dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. Jeśli chrześcijanie chcą pogłębiać swoją religijność, to odkryją bogactwo tradycji judaistycznej - dodaje.

Z okazji Dnia Judaizmu - w poniedziałek 17 stycznia - archidiecezja lubelska oraz KUL zorganizują spotkanie dotyczące m.in. historii życia ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, polskiego Żyda, który stał się księdzem katolickim. Wydarzenie, podczas którego wykład o żydowsko-katolickim dialogu wygłosi prof. Abraham Skórka - rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires, będzie transmitowane w internecie.

Jak przypomina ks. dr Adamczyk, ks. infułat Grzegorz Pawłowski - Jakub Hersz Griner - był cudownie ocalałym z Holokaustu synem zamojskich Żydów, człowiekiem, który harmonijnie potrafił połączyć w sobie dwie tożsamości: chrześcijańską i judaistyczną. -Jego życie ukazywało to, co piękne w naszej historii, gdzie wiele różnych religii i kultur potrafiło pięknie współistnieć i wzajemnie się ubogacać. Pomimo dramatycznej osobistej historii był człowiekiem wnoszącym w życie wielu ludzi uśmiech. Całe życie pomagał innym i doskonale pasują do niego słowa z książek o nim, że był Sługą Mesjasza - mówi ks. Adamczyk.

Jak podkreśla, Dzień Judaizmu po raz pierwszy został zorganizowany przez Konferencją Episkopatu Polski 25 lat temu, abyśmy jako chrześcijanie głębiej poznawali nasze korzenie i tożsamość. Hasłem pierwszego Dnia Judaizmu były słowa: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm". Jeśli chrześcijanie chcą pogłębiać swoją religijność, to odkryją bogactwo tradycji judaistycznej. - Jak trafnie ujął to św. Jan Paweł II - religia żydowska nie jest wobec naszej religii rzeczywistością zewnętrzną a wewnętrzną, dlatego nasz stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, bo to wyznawców judaizmu nazywamy starszymi braćmi w wierze. Innymi słowy, potrzebujemy Dnia Judaizmu, aby odkrywać swoje religijne korzenie, a przez wspólną modlitwę i dialog z przedstawicielami środowisk żydowskich chcemy szukać tego co nas łączy i budować wzajemny szacunek i braterstwo - zaznacza dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko - Żydowskiego w Lublinie.

- Podczas wielu spotkań z innymi grupami religijnymi doświadczałem sytuacji, gdy na początku skupialiśmy się na tym, co nas dzieli. Gdy jednak poznawaliśmy się bliżej, odkrywaliśmy, że łączy nas znacznie więcej, bo wszyscy pragniemy żyć w pokoju, doświadczać miłości i kochać, poszukujemy odpowiedzi na te same egzystencjalne pytania. Różni nas system pojęć, ale łączy to, co najważniejsze i wierzę, że dzięki wspólnym spotkaniom będziemy sobie coraz bliżsi - zwraca uwagę ks. Adamczyk.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. dr Adamczyk: wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.