Ks. Huk wygłosi rekolekcje dla biskupów

Ks. Huk wygłosi rekolekcje dla biskupów
(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI/ ad

Co jest ważne dla biskupów dziś? To, co dla wszystkich: wsłuchanie się w Słowo Boże - powiedział KAI ks. Tadeusz Huk. Znany duszpasterz będzie głosił rekolekcje dla biskupów, zgromadzonych w Zakopanem w dniach 26-29 listopada. Rekolekcje będą upływać pod hasłem: "Będziecie moimi świadkami".

Osiem konferencji, wspólne odmawianie brewiarza, udział we Mszy św., adoracja Najświętszego Sakramentu, apel Maryjny na koniec dnia - to plan rekolekcji dla biskupów, w trakcie których konferencje będzie głosił ks. Huk.

Rekolekcje zaczną się w poniedziałek 26 listopada o godz. 20.00 konferencją, po jej zakończeniu Apel Maryjny poprowadzi administrator diecezji pelplińskiej bp Wiesław Śmigiel. Następnego dnia Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, Apel Maryjny na zakończenie dnia poprowadzi zaś biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński. W środę 28 listopada Mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a około godz. 20.00 uczestnicy wyjadą do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu, gdzie Apel Maryjny zostanie odmówiony pod przewodnictwem krakowskiego biskupa pomocniczego Damiana Muskusa. Rekolekcje biskupów zakończą się 29 listopada Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika.

Publikujemy wypowiedź ks. Huka o tematyce rekolekcji:

Temat rekolekcji wyznaczył Ojciec Święty, który w październiku ogłosił Rok Wiary. Dlatego to najlepszy czas, by podjąć refleksję nad naszą wiarą. Wiodącym hasłem tych rekolekcji będzie: "Będziecie Mi świadkami". Chodzi o to, aby przez te dni rekolekcyjnej ciszy, skupienia, wsłuchania się w Słowo Boże, przyjmować i oświetlać swoje drogi posługi światłem wiary. Naszym rozważaniom będą towarzyszyć Abraham, ojciec wiary, Mojżesz, który był pasterzem i samotnym, i solidarnym z ludem zarazem oraz św. Paweł Apostoł. W centrum naszych rekolekcyjnych rozważań będzie zaś Słowo Boże, które każdy uczestnik powinien przyjąć do serca i rozważać je. Gdyż to ono ma oczyszczać, kształtować i pomagać we właściwym rozeznaniu także dzisiejszy świat - by ujrzeć go w świetle wiary. To Słowo jest jak lustro, w którym możemy zobaczyć prawdę o sobie. A owocne spotkanie może dokonać się w ciszy, w samotnym byciem sam na sam z Bogiem.

DEON.PL POLECA

Każdy z uczestników uroczystości ma rozeznanie w tym, jaka jest rzeczywistość. Biskupi mają dobre rozeznanie tego, co dzieje się w Kościele w Polsce i na świecie. Ja nie będę silił się na opis tego, co się dzieje. Są zagrożenia i problemy, ale istotne jest to, żeby dać się tym Słowem przeniknąć, bo człowiek przeniknięty Słowem będzie bardzo mocno stąpał po ziemi i będzie miał dobre rozeznanie tej zagmatwanej współczesności. To jest najważniejsze. I każdy uczestnik rekolekcji będzie rozeznawał to w odniesieniu do swojego terenu, gdyż Polska jest różnorodna. A Słowo ma rozjaśniać, pogłębiać, oczyszczać nasze spojrzenie. Ono jak lampa będzie oświetlać naszą codzienność.

List do Hebrajczyków mówi, że Słowo Boże jest jak miecz obosieczny, wydobywa na jaw zamysły naszych serc. Ono będzie odkrywać prawdę o nas samych, a jednocześnie będzie nam pomagało spojrzeniem bardziej pogłębionym oceniać rzeczywistość, w której żyjemy. I tak jak mówi Apokalipsa - celem jest nabycie balsamu, który oczyści nasze oczy żeby lepiej widziały. Tym balsamem jest Słowo Boże.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Huk wygłosi rekolekcje dla biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.