Ks. Kurp: Abp Galbas rozumie złożoność metropolii warszawskiej
- Abp Galbas rozumie złożoność i wielokulturowości metropolii warszawskiej, bo ma doświadczenie Kościoła powszechnego. Nabył je, gdy kierował m.in. placówkami pallotyńskimi w Meksyku czy w Papui Nowej Gwinei - powiedział wiceprowincjał pallotynów ks. Grzegorz Kurp.
Papież Franciszek mianował w poniedziałek arcybiskupem metropolitą warszawskim dotychczasowego metropolitę katowickiego abp. Adriana Józefa Galbasa.
- Dla nas pallotynów jest to przed wszystkim zobowiązanie do wsparcia duchowego nowego pasterza warszawskiego - powiedział wiceprowincjał Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotyni) ks. Kurp.
Zaznaczył, że abp Galbas to człowiek, który przede wszystkim patrzy na ludzi jako na drogę Kościoła, podobnie jak napisał to w jednej ze swoich pierwszych encyklik papież Jan Paweł II.
- Jest w tym oczywiście obecny także rys pallotyński, jakim jest współpraca ze świeckimi - powiedział ks. Kurp. Wyjaśnił, że współpraca nie wynika z coraz większego braku księży.
- W rozumieniu naszego założyciela św. Wincentego Pallottiego Kościół tworzą wszyscy razem - duchowni, laikat i osoby konsekrowane. W wyniku ich współpracy mamy do czynienia z Kościołem - powiedział pallotyn.
Zastrzegł, że nie chodzi o laicyzację duchownych ani o klerykalizację świeckich.
Wśród największych wyzwań, przed którymi stanął abp Galbas, ks. Kurp wskazał "posługę bycia pasterzem dla całej archidiecezji warszawskiej, której wierni i duchowni pod względem światopoglądowym są mocno zróżnicowani".
- Cenne dla abpa Galbasa będzie jego doświadczenie Kościoła powszechnego, które zdobył, kierując choćby prowincją poznańską pallotynów, która obejmowała także obszar placówek pallotyńskich w Meksyku i w Papui Nowej Gwinei. Warszawa jest miejscem, w którym krzyżuje się wiele różnych tradycji. Większość jej mieszkańców to osoby przybyłe z innych regionów kraju oraz innych państw. Mamy także sporo duszpasterstw obcojęzycznych, którym trzeba zapewnić posługę. Dzięki dotychczasowemu doświadczeniu abp. Galbasowi łatwiej będzie zrozumieć złożoność i wielokulturowość metropolii warszawskiej - podkreślił ks. Kurp.
Zaznaczył, że przede wszystkim "niezbędne będzie dla nowego metropolity warszawskiego rozeznanie sytuacji oraz możliwości jakimi dysponuje".
- Nasz założyciel uczył, że w pierwszej kolejności trzeba czytać znaki czasu i odpowiadać adekwatnie na wyzwania, które się pojawiają. Nie sztuką jest dawanie odpowiedzi na pytania, których nikt nie zadaje. Rzeczywistość może pokazać, że pojawią się zupełnie nowe palące zagadnienia, którymi trzeba będzie się natychmiast zająć - stwierdził ks. Kurp.
Dodał, że potrzebna będzie, "mądrość synodalnego rozeznania, o której mówił papież Franciszek, a która bliska jest arcybiskupowi mocno zaangażowanemu w proces synodalny w Polsce".
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł