Ks. Lombardi SJ laureatem "Bravo 2013!"
Ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej i dyrektor Radia Watykańskiego, został jednym z laureatów tegorocznej edycji "Nagrody Bravo!", przyznawanej przez episkopat Hiszpanii. Nastąpiło to podczas krajowego spotkania delegatów diecezjalnych ds. środków społecznego przekazu pod hasłem “Rzecznik i agencje informacyjne: połączyć instytucję i publiczność". Odbyło się ono w siedzibie Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej w Madrycie.
"Nagrody Bravo!" (Premios ¡Bravo!) przyznaje od 1973 Komisja Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Są one publicznym "uznaniem przez Kościół pracy tych wszystkich osób pracujących w różnych mediach, którzy wyróżnili się posługą na rzecz godności człowieka, praw ludzkich i wartości ewangelicznych". Obecnie Komisji przewodniczy biskup katalońskiej diecezji Lleída - Joan Piris Frígola.
W tym roku nagrodę specjalną otrzymał ks. Federico Lombardi SJ za to, że oddał "cenną posługę komunikowaniu Kościoła, umożliwiając w ostatnich latach bliskość pomiędzy instytucją kościelną a mediami" - czytamy w uzasadnieniu jury.
W kategorii prasy nagrodzono magazyn "Mundo Cristiano", obchodzący w tym roku 50-lecie istnienia. Wśród rozgłośni radiowych nagrodę otrzymała stacja Iglesia Noticia (Kościół - Wiadomości), prowadzona przez Faustino Catalinę i Evę Galvache, należąca do sieci hiszpańskich mediów katolickich COPE, w dziedzinie telewizji - program MásterChef Telewizji Hiszpańskiej, w kategorii "Kino" nagrodzono film "Bóg zakazany", w dziale "Reklama" - spółkę ONCE, czyli krajową organizację ociemniałych, w 75. rocznicę jej powstania. W kategorii "Nowe technologie" nagrodzono Agencję 101, która utworzyła konto na Twitterze @pontifex i w dziale "Diecezjalne Środki Przekazu" - ODISUR, agencję informacyjną biskupów Południa Hiszpanii. W dziedzinie muzyki nagrodę otrzymała światowej sławy śpiewaczka operowa Montserrat Caballé.
"Nagroda Bravo, która została nam przyznana, jest dla nas pociechą w naszej drodze. Oznacza bowiem, że ktoś - na pewno jury, ale mamy nadzieję, że nie tylko - mówi nam, że jesteśmy na dobrej drodze, że zrobiliśmy już przynajmniej część tego, co mieliśmy zrobić w życiu, i że ktoś to zrozumiał. A to, gdy chodzi o komunikowanie, ma swoje znaczenie: oznacza mianowicie, że przesłanie, które wyszło z naszego serca i naszego umysłu, dotarło w końcu do innych umysłów i serc" - powiedział ks. Lombardi w podziękowaniu. Podkreślił, że komunikacja powinna prowadzić do budowy prawdziwej "kultury spotkania".
Wśród laureatów przeważają osoby i organizacje z Hiszpanii, ale zdarza się też, że nagrodę otrzymują cudzoziemcy, np. w 1995 r. przyznano ją Krzysztofowi Kieślowskiemu za jego cykl filmów "Trzy kolory".
Skomentuj artykuł