Ks. Lombardi SJ laureatem "Bravo 2013!"

Ks. Lombardi SJ laureatem "Bravo 2013!"
(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / mh

Ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej i dyrektor Radia Watykańskiego, został jednym z laureatów tegorocznej edycji "Nagrody Bravo!", przyznawanej przez episkopat Hiszpanii. Nastąpiło to podczas krajowego spotkania delegatów diecezjalnych ds. środków społecznego przekazu pod hasłem “Rzecznik i agencje informacyjne: połączyć instytucję i publiczność". Odbyło się ono w siedzibie Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej w Madrycie.

"Nagrody Bravo!" (Premios ¡Bravo!) przyznaje od 1973 Komisja Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Są one publicznym "uznaniem przez Kościół pracy tych wszystkich osób pracujących w różnych mediach, którzy wyróżnili się posługą na rzecz godności człowieka, praw ludzkich i wartości ewangelicznych". Obecnie Komisji przewodniczy biskup katalońskiej diecezji Lleída - Joan Piris Frígola.

W tym roku nagrodę specjalną otrzymał ks. Federico Lombardi SJ za to, że oddał "cenną posługę komunikowaniu Kościoła, umożliwiając w ostatnich latach bliskość pomiędzy instytucją kościelną a mediami" - czytamy w uzasadnieniu jury.

W kategorii prasy nagrodzono magazyn "Mundo Cristiano", obchodzący w tym roku 50-lecie istnienia. Wśród rozgłośni radiowych nagrodę otrzymała stacja Iglesia Noticia (Kościół - Wiadomości), prowadzona przez Faustino Catalinę i Evę Galvache, należąca do sieci hiszpańskich mediów katolickich COPE, w dziedzinie telewizji - program MásterChef Telewizji Hiszpańskiej, w kategorii "Kino" nagrodzono film "Bóg zakazany", w dziale "Reklama" - spółkę ONCE, czyli krajową organizację ociemniałych, w 75. rocznicę jej powstania. W kategorii "Nowe technologie" nagrodzono Agencję 101, która utworzyła konto na Twitterze @pontifex i w dziale "Diecezjalne Środki Przekazu" - ODISUR, agencję informacyjną biskupów Południa Hiszpanii. W dziedzinie muzyki nagrodę otrzymała światowej sławy śpiewaczka operowa Montserrat Caballé.

DEON.PL POLECA

"Nagroda Bravo, która została nam przyznana, jest dla nas pociechą w naszej drodze. Oznacza bowiem, że ktoś - na pewno jury, ale mamy nadzieję, że nie tylko - mówi nam, że jesteśmy na dobrej drodze, że zrobiliśmy już przynajmniej część tego, co mieliśmy zrobić w życiu, i że ktoś to zrozumiał. A to, gdy chodzi o komunikowanie, ma swoje znaczenie: oznacza mianowicie, że przesłanie, które wyszło z naszego serca i naszego umysłu, dotarło w końcu do innych umysłów i serc" - powiedział ks. Lombardi w podziękowaniu. Podkreślił, że komunikacja powinna prowadzić do budowy prawdziwej "kultury spotkania".

Wśród laureatów przeważają osoby i organizacje z Hiszpanii, ale zdarza się też, że nagrodę otrzymują cudzoziemcy, np. w 1995 r. przyznano ją Krzysztofowi Kieślowskiemu za jego cykl filmów "Trzy kolory".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi SJ laureatem "Bravo 2013!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.