Lombardi o przyszłości instytucji watykańskich
W przyszłym tygodniu przewidywana jest konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną kwestie związane z przyszłością Instytutu Dzieł Religijnych (IOR, tzw. "banku watykańskiego") - poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - ks. Federico Lombardi SJ.
Mówiąc o rozpoczętej wczoraj piątej sesji Rady Kardynałów ks. Lombardi zaznaczył, że Ojciec Święty uczestniczy we wszystkich posiedzeniach. Obecny jest także regularnie kardynał Sekretarz Stanu, Pietro Parolin, a Ojciec Święty postanowił, aby brał on udział w pracach tego gremium w pełni, na tych samych prawach, jak pozostali członkowie Rady, która ma obecnie dziewięciu członków. We wtorek i środę do południa podjęto trzy główne tematy. Kard. Giuseppe Bertello przedstawił kwestie dotyczące Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, natomiast kard. Pietro Parolin - dotyczące Sekretariatu Stanu
Pogłębiono kwestię nowego usystematyzowania Instytutu Dzieł Religijnych. Na ten temat zabrali głos także obecni w Rzymie członkowie komisji kardynalskiej nadzorującej "bank watykański" (Santos Abril y Castello, Thomas Collins, Jean-Louis Tauran, oraz Pietro Parolin).
Ks. Lombardi odniósł się także do informacji krążących w mediach dotyczących tej instytucji. "IOR znajduje się w okresie przejściowym, naturalnego i spokojnego rozwoju. Wkład jego prezesa, Ernsta von Freyberga jest nadal bardzo doceniany i oceniany bardzo pozytywnie. Możliwe są dodatkowe wyjaśnienia, a nawet prawdopodobne w przyszłym tygodniu, po spotkaniu Rady ds. Gospodarki, które odbędzie się w sobotę" - stwierdził rzecznik Watykanu.
Dyrektor watykańskiej Sala Stampa zwięźle wyjaśnił porządek obrad sobotniego posiedzenia Rady ds. Gospodarki, która będzie zajmować się swoimi statutami, programem prac na przyszłość i zostanie poinformowana o kwestiach związanych z IOR a przez Prefekturę ds. Ekonomicznych - o budżecie za rok 2013 r., oraz na rok 2014.
Ks. Lombardi poinformował również, że w przyszłym tygodniu, być może w środę - można spodziewać się poważnej konferencji prasowej na temat różnych zagadnień związanych z zakresem kompetencji Rady i Sekretariatu ds. Gospodarki, w tym także Instytutu Dzieł Religijnych. Dodał, że Rada Kardynałów - K-9 kontynuuje obecnie swoje spotkania podejmując refleksję nad różnymi organami Kurii Rzymskiej - kongregacji i papieskich rad, aby móc nakreślić na nowo ich kompetencje w przyszłej Konstytucji Apostolskiej.
Skomentuj artykuł