Ks. Lombardi SJ ogłosił plan konklawe

Ks. Lombardi SJ ogłosił plan konklawe
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / slo

"Dymy informujące o przebiegu głosowania, mają się pojawiać nad Kaplicą Sykstyńską ok. godz. 12 w południe i godz. 19 wieczorem, a gdyby miał się ukazać dym biały, oznajmiający o wyborze Ojca Świętego, to może to nastąpić między 10.30 a 11 lub w godz. 17.30-18 wieczorem" - powiedział podczas dzisiejszego briefingu z dziennikarzami ks. Federico Lombardi SJ.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej omówił ósmą i dziewiątą kongregację generalną. Odbyły się one odpowiednio 8 i 9 marca. Włoski jezuita oznajmił, że w obradach uczestniczyło 145 kardynałów, w tym 115 elektorów, a więc wszyscy, którzy wezmą udział w konklawe, rozpoczynającym się 12 marca.

DEON.PL POLECAKs. Lombardi przypomniał, że większość 2/3 głosów, wymaganych do wyboru papieża, wynosi 77 kardynałów. Zaznaczył, że termin rozpoczęcia konklawe ustalono dużą większością głosów już w pierwszej turze na początku ósmej kongregacji, która odbyła się wczoraj po południu. Konklawe rozpocznie się 12 bm. przed południem Mszą św. w bazylice św. Piotra "Pro eligendo Romano Pontifice", a po południu wszyscy elektorzy przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej na obrzędy otwarcia.

Wysłuchają tam nauki kard. Prospera Grecha z Malty, po czym na polecenie Mistrza Ceremonii Papieskich prał. Guido Mariniego (słowa "Extra omnes") wszyscy, oprócz kardynałów-wyborców, opuszczą to miejsce. Drzwi do Kaplicy zostaną zamknięte i opieczętowane.

Dzień wcześniej - 11 marca o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej ślubowanie o zachowaniu tajemnicy złoży personel pomocniczy kardynałów-elektorów. Rano tegoż dnia odbędzie się jeszcze jedna kongregacja generalna Kolegium Kardynalskiego.

Rzecznik watykański poinformował ponadto, że na wczorajszej kongregacji generalnej przemawiało 15 kardynałów. Poruszano m.in. sprawę przemieszczenia się elektorów do Domu św. Marty - nastąpi to we wtorek 12 marca przed południem. Dymy, informujące o przebiegu głosowania, mają się pojawiać nad Kaplicą Sykstyńską ok. godz. 12 w południe i godz. 19 wieczorem, a gdyby miał się ukazać dym biały, oznajmiający o wyborze Ojca Świętego, to może to nastąpić między 10.30 a 11 lub w godz. 17.30-18 wieczorem.

W najbliższą niedzielę 10 marca kardynałowie będą odprawiać Msze św. w intencji zbliżającego się konklawe i jego pomyślnego przebiegu w swych rzymskich kościołach tytularnych.

Ks. Lombardi oświadczył również, że w czasie wczorajszej kongregacji poruszano takie zagadnienia jak dialog międzyreligijny, kultura a dzisiaj, bioetyka, sprawiedliwość w świecie, radosne głoszenie Ewangelii i miłosierdzia. Mówiono też o kolegialności i o miejscu kobiet w Kościele. W tej ostatniej sprawie rzecznik watykański, nawiązując do przypadającego 8 marca Dnia Kobiet złożył życzenia wszystkim dziennikarkom obecnym w Rzymie. Przypomniał przy okazji, że przy Biurze Prasowym akredytowało się dotychczas ponad 5 tys. ludzi mediów.

Włoski jezuita zaznaczył również, że do tej pory na portal "Adopt a cardinal" wpisało się ponad 220 tys. osób, którzy zobowiązali się w ten sposób do stałej modlitwy za wybranego przez siebie purpurata do czasu konklawe, w czasie jego trwania i przez kilka dni po jego zakończeniu.

Poinformował, że przy obecnej liczbie 115 elektorów 2/3 głosów, wymaganych do wybrania papieża, wynosi 77. Przed rozpoczęciem konklawe wszyscy kardynałowie przejdą procesjonalnie ze swych pokoi w Domu św. Marty do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie m.in. będą mieli możność wyspowiadania się.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi SJ ogłosił plan konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.