Ks. Maćkowiak: wybór szkaplerza to wybór określonej drogi duchowej

Ks. Maćkowiak: wybór szkaplerza to wybór określonej drogi duchowej
Fot. PAP/Waldemar Deska
PAP / pk

Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania, Przemyśla i z Piotrkowa Trybunalskiego, w czwartek na Jasnej Górze odbyły się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.

Na mszy św. w kaplicy Matki Bożej zgromadzili się zarówno częstochowianie, jak i pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach dotarli na Jasną Górę pieszo i autokarami, a ich tradycją jest wędrowanie do Częstochowy właśnie na święto Matki Bożej Szkaplerznej – poinformowało biuro prasowe sanktuarium.

Na lipcowe jasnogórskie uroczystości odpustowe co roku przybywają piesze pielgrzymki. Mimo pandemii nie zabrakło ich również w tym roku, chociaż samo pielgrzymowanie przebiegało w innej niż zazwyczaj formie, np. sztafetowej.

DEON.PL POLECA

W ostatnich dwóch dniach na Jasną Górę dotarli uczestnicy kilku pieszych pielgrzymek: 151. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego, 86. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej, 40. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, a także przedstawiciele mniejszych grup pątniczych, m.in. z Trzebuni, Rozprzy, Gorzkowic, Trzemeśni, Kamieńska i z Jankowic Rybnickich. Dotarła także 1. Rowerowa Pielgrzymka "Od Matki do Matki" z sanktuarium Królowej Różańca w Wysokim Kole w diecezji radomskiej.

Czwartkowej sumie odpustowej w kaplicy Matki Bożej przewodniczył kierownik pielgrzymki poznańskiej ks. Jan Markowski. W homilii ks. Łukasz Maćkowiak, przewodnik jednej z grup idących w tej pielgrzymce, przypominał, że święto Matki Bożej Szkaplerznej to szczególny dzień nie tylko dla zakonów karmelitańskich, ale także dla tych, którzy w swoim życiu zdecydowali się przyjąć szkaplerz.

"Jego wybór to wybór określonej drogi duchowej, pogłębiania wiary, ale także konkretnych decyzji w codziennym życiu" – mówił o noszeniu szkaplerza ks. Maćkowiak.

"Każdemu, kto chce schronić się pod szkaplerznym płaszczem Maryi, właśnie dzisiaj Kościół daje obietnicę, że dostąpi wyjątkowych łask. Mówi się o tzw. przywilejach szkaplerznych – to przede wszystkim opieka Maryi w najtrudniejszych życiowych sytuacjach, w niebezpieczeństwach, które napotykamy na doczesnej drodze życia, ale także szczęśliwa śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia" – powiedział w homilii duchowny.

"Od końca XV w. do powyższych dołączył też przywilej sobotni – to wiara w to, że Maryja w pierwszą sobotę po śmierci uwolni z czyśćca tych wszystkich, którzy z odpowiednią czcią i szacunkiem praktykowali noszenie szkaplerza i nabożeństwo szkaplerzne" – dodał.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz mniejszego rozmiaru, możliwy do noszenia pod ubraniem, lub medalik szkaplerzny z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa z jednej strony, a z drugiej – z wizerunkiem Matki Bożej.

Noszenie szkaplerza, podobnie jak noszenie medalika szkaplerznego, oznacza symboliczne oddanie się Matce Bożej. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

W programie czwartkowych uroczystości na Jasnej Górze znalazły się także nieszpory i nabożeństwo tzw. klęczek w kaplicy Matki Bożej. Klęczki to śpiewana modlitwa w postawie klęczącej, wyrażająca błaganie połączone z uwielbieniem. Jest gestem adoracji, od wieków pielęgnowanym przez paulinów – gospodarzy częstochowskiego sanktuarium. Uroczystości zakończy wieczorny Apel Jasnogórski.

W minionych latach przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę przybywało w pieszych pielgrzymkach po kilka tysięcy osób, głównie z archidiecezji poznańskiej, przemyskiej i z Piotrkowa Trybunalskiego – co roku był to pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze. W tym roku, w związku z epidemią i zmianą formuły wielu pielgrzymek, frekwencja była znacząco mniejsza.

Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Maćkowiak: wybór szkaplerza to wybór określonej drogi duchowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.