"Ks. Popiełuszko nie walczył siłą tylko słowem"

"Ks. Popiełuszko nie walczył siłą tylko słowem"
KAI / psd

"Fenomen bł. ks. Jerzego Popiełuszki polega na tym, że stanął wobec systemu komunistycznego nie z siłą militarną, ale ze słowem" - mówił w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy bp Jan Tyrawa.

To ze świątyni na Wyżynach kapłan męczennik wyruszył 19 października 1984 roku w swoją ostatnią drogę. - Kiedy po wieloletnich staraniach uzyskano wreszcie pozwolenie na budowę nowego kościoła w Bydgoszczy, nikt nie przypuszczał, jak szczególne będzie to miejsce we współczesnych dziejach naszego miasta - przypomniał kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski.

Bp Tyrawa przewodniczył Mszy św., podczas której wspominano 32. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, modląc się jednocześnie o jego rychłą kanonizację.

- Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko padł ofiarą systemu komunistycznego, zbrodniczego. Systemu, który powinien być gruntownie potępiony. To nie był przypadek ani pojedynczy los. Był to system, który dla swojej obrony stwarzał instytucje, które miały na celu eliminowanie każdego człowieka stanowiącego zagrożenie" - ordynariusz bydgoski.

Bp Tyrawa przypomniał także, że w czasach komunizmu dla Boga nie było w ogóle miejsca. - Fenomen tego kapłana polega na tym, że stanął wobec systemu nie z siłą militarną, ale ze słowem. To słowo okazało się być czymś najbardziej niebezpiecznym. Słowo okazało się groźniejsze niż potęga militarna, z którą ten system wiązał wszelkie nadzieję, wszelką odnowę - dodał.

DEON.PL POLECA

Hierarcha nawiązał również do uroczystości, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu w Rzymie. Odbyła się wówczas inwestytura Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy (obediencji orleańskiej), do którego został przyjęty. Samą zaś Komandorię Polską podniesiono do rangi Wielkiego Przeoratu.

- Mówię o tym dlatego, aby pokazać inny system - kultury chrześcijańskiej, który nie głosi zasady walki klas. Natomiast zbiera i kumuluje w sobie najpiękniejsze doświadczenie chrześcijaństwa. To na tym systemie została zbudowana Europa, jej kultura. Walce klas przeciwstawiono miłość. Miłość to coś najtrudniejszego - nie można jej nakazać, wyegzekwować. Do miłości co najwyżej można wychowywać i przekonywać. Może dlatego dzisiaj ludzie tak często od miłości uciekają i się jej wyrzekają - zakończył bp Tyrawa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Ks. Popiełuszko nie walczył siłą tylko słowem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.