Ks. prof. Cisło: przez akcję „S.O.S. dla Ziemi Świętej” Betlejem gości w polskich domach

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/Biuro Prasowe PKWP Polska/dm

W setkach polskich domów przed nadchodzącymi Świętami pojawiają się szopki bożonarodzeniowe wykonane przez chrześcijan z Betlejem. - W ten sposób wierni w Polsce pomagają naszym Siostrom i Braciom, którzy przez wojnę nie mogą sprzedać swoich produktów w Ziemi Świętej - mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej” towarzyszy w tym roku możliwość zobaczenia szopki bożonarodzeniowej, jaką wykonali chrześcijanie z Betlejem. Wykorzystali do tego 300-letnie drewno oliwne, a ich dzieło znalazło miejsce na Jasnej Górze.

- Szopka czeka na pielgrzymów w Bastionie św. Barbary. Obok wierni znajdą informację o tym, w jakiej sytuacji są chrześcijanie z Ziemi Świętej i jak im pomóc - wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.

Powrót wojny wiąże się z zamarciem ruchu turystycznego w regionie. To główne źródło utrzymania dla mieszkańców Betlejem. Chrześcijanie, którzy mają w mieście swoje sklepy, nie mogą sprzedać żadnych produktów, dlatego Pomoc Kościołowi w Potrzebie udostępnia ich wyroby w Polsce. W ofercie są szopki, ozdoby choinkowe, figurki i różańce: https://pkwp.org/sklep?category=10.

DEON.PL POLECA

- Poprzez akcję +S.O.S. dla Ziemi Świętej+ Betlejem dociera do polskich domów - zauważa ks. prof. Cisło. Wyjaśnia, że po inauguracji kampanii do PKWP wpłynęły setki zamówień od wiernych z kraju.

- Jeśli my mamy pełne ręce pracy, to znaczy, że chrześcijanie na miejscu również, a przez to do Betlejem wraca Boże Narodzenie - mówi wykładowca UKSW.

Ks. prof. Cisło podziękował Polakom za to, że nie zapominają o tych, którym wojna odbiera możliwość zarabiania na swoje życie. - Dziękujemy, że świadectwo chrześcijan z Ziemi Świętej ponownie spotyka się ze świadectwem Kościoła w Polsce, gotowego zanieść wsparcie potrzebującym w ich domu, którego nie chcą opuścić - dodaje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Wykładowca UKSW sięga pamięcią do spotkania z 80-letnią kobietą, która na miejscu pracowała przy wytwarzaniu produktów, jakie następnie docierały do Polski.

- Odwiedzałem wtedy rodziny z Ziemi Świętej, a od niej usłyszałem, że jej syn, jako kierowca karetki, od kilku miesięcy nie otrzymał pensji. Prosiła o więcej pracy i zamówień - podkreśla ks. prof. Cisło.

Wojnę, która wybuchła po 7 października, najmocniej odczuwają chrześcijanie ze Strefy Gazy. Tamtejszy proboszcz ks. Gabriel Romanelli, w wywiadzie udzielonym Łacińskiemu Patriarchatowi Jerozolimy, zauważył, że na miejscu wciąż przebywa ponad 600 wiernych. Nie chcą uciekać na południe, gdzie w mniejszych miastach nie ma prądu, gazu ani wody. Już teraz stracili swoje domy i dorobek całego życia, a schronieniem dla nich jest parafia. - Oni wybrali pozostanie przy Jezusie - podkreślił ks. Gabriel Romanelli.

Cała rozmowa jest dostępna tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=FGv9PUYQ1fg.

Ks. prof. Waldemar Cisło mówi o tym, jak duże znaczenie w takich sytuacjach ma obecność. Sam ma doświadczenie, jak pojawił się w Syrii, niedługo po tym, gdy krajem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Kiedy brał udział w liturgii z udziałem wiernych, w ich oczach widoczne były łzy. - Dlatego teraz nasze zainteresowanie tym, co dzieje się w Gazie i Betlejem, to sygnał dla cierpiących, że nie są sami - podkreśla wykładowca UKSW.

By dowiedzieć się, w jakiej sytuacji są chrześcijanie, do Ziemi Świętej telefonował Ojciec Święty Franciszek. O wiernych na okrągło upomina się kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.

KAI/Biuro Prasowe PKWP Polska/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Cisło: przez akcję „S.O.S. dla Ziemi Świętej” Betlejem gości w polskich domach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.