Ks. prof. Henryk Wejman biskupem pomocniczym

(fot. Parafia Miłosierdzia Bożego w Szczecinie / youtube.com)
KAI / kn

Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, 54-letni ks. prof. Henryk Wejman został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska potrzebowała nowego biskupa pomocniczego, gdyż w maju 2013 r. na emeryturę przeszedł 77-letni bp Marian Błażej Kruszyłowicz, pełniący tę funkcję od 1990 r.

Ks. prof. Henryk Wejman (ur. 1959 r. w Choszcznie) święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. W latach 1978-1984 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i Szczecinie. Studiował następnie teologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum), gdzie w 1990 obronił doktorat. Habilitował się w 1997 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2003 r.

DEON.PL POLECA

Przed wyjazdem na studia do Włoch pracował jako wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu (1984-1985). W latach 1990-91 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Szczecinie. Przez następne dwa lata był proboszczem szczecińskiej parafii pw. św. Brata Alberta, z kolei w latach 1993-1998 - ojcem duchownym kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obejmując to stanowisko zapowiedział m.in. intensywniejszą współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w Szczecinie oraz większe otwarcie Wydziału na dialog z innymi wyznaniami i religiami. "W tym celu pragniemy uściślić kontakty z ośrodkami akademickimi w Niemczech, oprócz Bambergu i Greifswaldu szczególnie z Berlinem i Kolonią" - mówił dwa lata temu w wywiadzie dla "Niedzieli".

Wcześniej ks. prof. Wejman pełnił funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego US. Był także wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Brał aktywny udział w przygotowaniach do I Synodu Kościołów Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Specjalizuje się w aksjologii i teologii duchowości. Jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest starszym bratem ks. dr. hab. Grzegorza Wejmana, znanego historyka Kościoła Pomorza Zachodniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Henryk Wejman biskupem pomocniczym
Komentarze (3)
J
Jan
22 listopada 2014, 17:35
Nagroda dla ks. prof. Waldemara ChrostowskiegoRadio Maryja fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik Biblista i teolog ks. prof. Waldemar Chrostowski i religioznawca – prof. Anne-Marie Pelletier z Francji odebrali nagrodę Ratzingera. W imieniu Ojca św. Franciszka nagrody wręczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller. Uroczystość odbyła się w Sali Klementyńskiej w Watykanie. TO NASTĘPNA WSPANIAŁA WIADOMOŚĆ
Y
yess
22 listopada 2014, 17:40
Nagroda została ustanowiona przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Ma ona znaczenie „naukowego Nobla” w zakresie teologii. Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał tę nagrodę. Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II podkreśla ogromny dorobek naukowy laureata. - Nagroda Premio Ratzinger jest znakiem wielkiego uznania dla pracy twórczej księdza profesora w zakresie egzegezy ksiąg Starego Testamentu, zwłaszcza Księgi Ezechiela, ale też w zakresie dialogu między chrześcijaństwem i judaizmem. Dialogu autentycznie teologicznego, zmierzającego do jak najgłębszego rozeznania wspólnej wiary w Boga i wiary w Jezusa Chrystusa, jako Syna Bożego posłanego przez tegoż samego Boga, w którego wierzą nasi bracia w wierze, Żydzi - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk. Ks. Prof. Waldemar Chrostowski studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2005 roku został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na uniwersytetach za granicą, między innymi w Kijowie.
JS
Johann, Szczecin
22 listopada 2014, 16:56
Świetna decyzja, wspaniały człowiek!