Ks. prof. Maciej Ostrowski na Groniu Jana Pawła II: Niedziela to dzień dla ducha

Kaplica na Groniu Jana Pawła II - fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
KAI / jh

Ks. prof. Maciej Ostrowski wygłosił homilię podczas Mszy Świętej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Duchowny przypomniał o znaczeniu niedzieli jako dnia refleksji i spotkania z Bogiem, ostrzegając przed niebezpieczeństwem zatracenia jej świętości na rzecz pracy i konsumpcji.

W niedzielę, 4 sierpnia 2024 roku, na malowniczym Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym, ks. prof. Maciej Ostrowski, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie, odprawił Mszę Świętą. Duchowny, który jest także ratownikiem GOPR, podróżnikiem oraz duszpasterzem ludzi w drodze, wygłosił kazanie poświęcone znaczeniu niedzieli w życiu wierzących. W swoim wystąpieniu podkreślił, że niedziela powinna być dniem refleksji i spotkania z Bogiem, a nie dniem pracy i konsumpcji.

Podczas homilii ks. prof. Ostrowski nawiązał do cudu rozmnożenia chleba, opisanego w Ewangelii, porównując go do Eucharystii i podkreślając jego duchowe znaczenie jako najcenniejszego daru od Boga. Duchowny zwrócił uwagę na to, że współczesne społeczeństwo często zaniedbuje kwestie duchowe na rzecz materialnych.

- Nie chodzi o to, żebyśmy porzucili troski o to, co materialne, ale żebyśmy się w tych sprawach nie zatracili, żeby one nam nie przysłoniły spraw ducha – tłumaczył kaznodzieja.

W dalszej części kazania ks. Ostrowski odniósł się do debaty na temat wprowadzenia niedziel handlowych. Wyraził swoje obawy, że taka praktyka może prowadzić do zatracenia świętości dnia oraz rozmywania granicy między tym, co duchowe, a co materialne.

- Chce się wprowadzić niedziele handlowe. Na razie dwie, pewnie za jakiś czas trzy, a potem wrócimy do tego, co było jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu. Handel, nie ma niedzieli. Spróbujmy się nad tym zastanowić, o co tak naprawdę chodzi – zauważył. W jego ocenie, handel w niedziele to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale także duchowa.

Groń Jana Pawła II, wznoszący się na wysokość 890 metrów n.p.m., to jedyny szczyt w Polsce noszący imię polskiego papieża. Znajduje się tu kaplica wybudowana w 1995 roku z inicjatywy Stefana Jakubowskiego z Andrychowa oraz stalowy krzyż z 1991 roku, poświęcony „ludziom gór”. Szczyt ten, dawniej znany jako Jaworzyna (Magura), otrzymał obecną nazwę dzięki staraniom Jakubowskiego, co zostało oficjalnie zatwierdzone przez MSWiA w 2003 roku, po wcześniejszej zgodzie papieża Jana Pawła II.

Ks. prof. Ostrowski przypomniał również o historycznych związkach Karola Wojtyły z tym miejscem. W czasach swojej młodości oraz później jako biskup, Jan Paweł II często odwiedzał te góry, co dodatkowo podkreśla symboliczne znaczenie tego miejsca dla wiernych i miłośników górskich wędrówek.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Maciej Ostrowski na Groniu Jana Pawła II: Niedziela to dzień dla ducha
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.