Ks. Subocz: Parafie chcą przyjmować uchodźców

Ks. Subocz: Parafie chcą przyjmować uchodźców
(fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS)
KAI / psd

- Apel papieża Franciszka został usłyszany. Cieszymy się, że ta wspólna idea trafia do ludzi. Wiele osób dzwoni do Caritas Polska i pyta: jak możemy pomóc? - mówi w rozmowie z KAI ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

KAI: Unia Europejska oczekuje od Polski przyjęcia dużej liczby uchodźców. Rząd unika tematu. Ideę przyjmowania uchodźców popiera Episkopat, wskazując, że instytucją delegowaną do tego zadania od strony Kościoła jest Caritas. Co w tej sytuacji może zrobić Caritas Polska?

Ks. Marian Subocz: W tej kwestii potrzebna jest odpowiednia kolejność działań. To rząd winien rozpocząć rozmowy z organizacjami pozarządowymi i przygotować plan działania. Jeśli dowiemy się na jakich zasadach ma wyglądać przyjęcie uchodźców, wtedy będziemy mogli włączyć poszczególne diecezje, parafie i osoby do projektu pomocy. Na razie nie wiemy kiedy mamy się spodziewać przyjazdu uchodźców. Nie wiemy też kto dofinansuje tę pomoc: Unia Europejska, czy rząd.

Wielu uważa, że pomoc uchodźcom, to zadanie Kościoła?

DEON.PL POLECA

- Stworzyła się taka dziwna sytuacja, gdzie powszechnie zaczęło się wydawać, że Kościół w Polsce, a dokładniej jej oficjalna organizacja charytatywna Caritas, ma wziąć na siebie utrzymanie i adaptację co najmniej 2 tyś. uchodźców, którzy mają zostać przywiezieni do Polski.

Od pewnego czasu sondujemy diecezje i parafie. Staramy się poznać możliwości przyjęcia uchodźców. Apel papieża Franciszka został usłyszany. Cieszymy się, że ta wspólna idea trafia do ludzi. Wiele osób dzwoni do Caritas Polska i pyta: jak możemy pomóc? Nasza parafia chce przyjąć rodzinę.

Caritas ma bogate doświadczenie w opiece nad imigrantami. W ostatnich latach działaliście na terenie Autonomii Palestyńskiej, Syrii, w Iraku i Libanie.

Wiecie, jak taka pomoc powinna wyglądać?

Jesteśmy w stałym kontakcie z oddziałami Caritas w tych krajach. Staramy się dowiedzieć, co im jest najbardziej potrzebne. Wszystkie projekty realizowane zarówno ze środków własnych, jak i dotacji rządowych, zostały przekazane na to, co zdaniem lokalnych oddziałów Caritas jest najważniejsze. Od 2012 roku na te cele przeznaczyliśmy 1,2 mln dolarów.

A jak Caritas pomaga uchodźcom przebywającym w Polsce?

- Caritas od 20 lat prowadzi Centra Pomocy Migrantów i Uchodźców. Udzielają one pomocy różnego rodzaju: dopłaty do mieszkań, przedszkoli, refundacje do leków, czy podręczników szkolnych oraz pomoc prawną w legalizacji pobytu. W Polsce istnieje pięć takich centrów: w Białymstoku, Legnicy, Siedlcach, Lublinie i Zielonej Górze.

Centra Pomocy to miejsca, do którego imigranci przychodzą po pomoc. Czy Caritas planuje utworzenie ośrodków, w których imigranci mogliby mieszkać?

- Caritas dysponuje ośrodkami i domami, w których można zapewnić imigrantom dach nad głową. Trzeba jednak te obiekty przystosować. Jesteśmy w stanie to zrobić, ale najpierw musimy znać rządowy plan współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym z Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Subocz: Parafie chcą przyjmować uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.