Ksiądz z diecezji radomskiej podejrzany o popełnienie przestępstwa

Ksiądz z diecezji radomskiej podejrzany o popełnienie przestępstwa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Nikola Knezevic / Unsplash.com
echodnia.eu / diecezja.radom.pl / mł

Jak podał w niedzielę portal „Echo Dnia”, kuria diecezji radomskiej złożyła doniesienie do prokuratury, podejrzewając popełnienie przestępstwa przez jednego z księży tej diecezji.

„Władza Diecezji Radomskiej z ubolewaniem przyjęła informacje o nagannych czynach księdza i przeprasza osoby pokrzywdzone oraz wszystkich, którzy zostali dotknięci niedopuszczalnym postępowaniem duchownego.” – czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej kurii radomskiej.

Jak wynika z jego treści, radomski ordynariusz bp Marek Solarczyk po otrzymaniu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych niezwłocznie przekazał do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie dopiero się rozpoczęło, więc nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów.

- Jest wszczęte postępowanie i są planowane dalsze czynności procesowe, natomiast jakie dokładnie, nie mogę zdradzić. Mogę potwierdzić, ze w każdej tego typu sprawie zaczynamy od uzyskania relacji o zdarzeniu bądź zdarzeniach od samych osób zainteresowanych, czyli pokrzywdzonych. Oprócz tego, że sprawa zostaje zainicjowana zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, to musimy dążyć do tego, żeby przesłuchać osoby pokrzywdzone. Biorąc pod uwagę charakter czynów, to się dzieje przed sądem – wyjaśnia Deonowi prok. Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Zapytany, czy chodzi o osoby pełnoletnie, prok. Szypuła zastrzegł, że na ten temat nie może się jeszcze wypowiadać. Jak pisze „Echo Dnia”, nieoficjalnie mówi się o nadużyciach w sferze obyczajowej, a doniesienie wpłynęło najpierw do radomskiej prokuratury, jednak sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Powodem takiego działania jest prawdopodobnie zachowanie jak największej obiektywności, o którą może być trudno w warunkach lokalnych.

Jak napisał w komunikacie kurii jej rzecznik, ks. Damian Fołtyn, ksiądz, o którego chodzi w sprawie, został odwołany ze wszystkich funkcji i zastosowano wobec niego ograniczenie posługi kapłańskiej, szczególnie wobec członków duszpasterskich grup młodzieżowych. To jeden ze znanych w Radomiu i diecezji księży, który zajmował się duszpasterstwem młodzieży i był m. in. dyrektorem KBO ŚDM.  

- Jeżeli materiał dowodowy na to pozwoli, dalsze postępowanie będzie zgodne z par. 1 art. 313 Kodeksu postępowania karnego, który brzmi: „Jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia śledztwa lub zebrane w jego toku uzasadniają dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba, sporządza się postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ogłasza je niezwłocznie podejrzanemu i przesłuchuje się go” – wyjaśnia prok. Szykuła. - Potem mogą nastąpić jeszcze czynności kończące, uzupełniające i zapada decyzja co do skierowania danej sprawy do sądu.

Na ten moment nie jest jawna informacja, ile osób jest w gronie pokrzywdzonych. Nie wiadomo też, ile potrwa postępowanie. Wiadomo, że sprawa jest delikatna.

Rzecznik kurii radomskiej, poproszony przez o komentarz, odesłał nas do oficjalnego komunikatu kurii, który w całości podajemy niżej:

Komunikat Kurii Diecezji Radomskiej, opublikowany w niedzielę, 12 grudnia 2021 r.:

"Władza Diecezji Radomskiej z ubolewaniem przyjęła informacje o nagannych czynach księdza i przeprasza osoby pokrzywdzone oraz wszystkich, którzy zostali dotknięci niedopuszczalnym postępowaniem duchownego.

Po otrzymaniu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych, Biskup Radomski niezwłocznie podjął decyzje, na mocy których wprowadzono odpowiednie procedury kanoniczne i zostało przekazane do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ksiądz został odwołany ze wszystkich funkcji i zastosowano wobec niego ograniczenie posługi kapłańskiej, szczególnie wobec członków duszpasterskich grup młodzieżowych.

Potwierdzamy zdecydowaną gotowość do otoczenia troską oraz odpowiednią pomocą osoby pokrzywdzone i jesteśmy zdeterminowani, aby z całą konsekwencją chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem, szczególnie przez osoby duchowne".

Podpisał ksiądz Damian Fołtyn, Rzecznik Kurii Diecezji Radomskiej"

 

Źródło: echodnia.eu / diecezja.radom.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Ksiądz z diecezji radomskiej podejrzany o popełnienie przestępstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.