Książę Karol o Newmanie: jego przykład bardziej potrzebny niż kiedykolwiek

Książę Karol o Newmanie: jego przykład bardziej potrzebny niż kiedykolwiek
(fot. Northern Ireland Office [CC BY 2.0])
KAI / kk

Jego przykład jest dziś bardziej potrzebny niż kiedykolwiek - napisał w przeddzień kanonizacji bł. Jana Henryka Newmana brytyjski następca tronu książę Karol. Będzie on uczestniczył w Watykanie w jutrzejszej kanonizacji słynnego XIX-wiecznego konwertyty z anglikanizmu, który został katolikiem i kardynałem.

W artykule opublikowanym na łamach „The Times” i „L’Osservatore Romano” książę Karol stwierdził, że kanonizacja Newmana jest świętem nie tylko dla katolików i mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale również dla wszystkich, „którym leżą na sercu wartości, jakie go inspirowały”. Zwrócił uwagę, że w czasach, w których żył, Newman swą duchowością przeciwstawiał się siłom deprecjonującym godność człowieka. Dzisiaj „jego przykład bardziej potrzebny niż kiedykolwiek”, ze względu na to, że „potrafił bronić bez oskarżania, nie zgadzać się bez okazywania braku szacunku”, a przede wszystkim dlatego, że „umiał widzieć różnice jako przestrzeń spotkania, a nie wykluczenia”.

DEON.PL POLECA

- W czasach, gdy wiara była kwestionowana jak nigdy przedtem, Newman jako jeden z największych teologów XIX w., zajął swój intelekt jednym z najpilniejszych pytań naszej epoki: jaka powinna być relacja między wiarą i epoką sceptyczną, świecką? Jego zaangażowanie, najpierw w ramach teologii anglikańskiej, a później, po nawróceniu, teologii katolickiej imponowała nawet jego przeciwnikom swoją śmiałą uczciwością, bezwzględnym rygorem i oryginalnością myśli - wskazał książę Walii.

Wyraził przekonanie, że bez względu na własne przekonania i tradycje religijne „nie możemy nie być wdzięczni Newmanowi za dary, zakorzenione w jego wierze katolickiej, którymi dzielił się ze społeczeństwem”. Zauważył też, że Newman pomógł katolikom „stać się w pełni częścią społeczeństwa, wzbogacić nasz naród, wspólnotę wspólnot, za co wszyscy Brytyjczycy winni mu są dozgonną wdzięczność”.

Wraz z księciem Karolem, który reprezentuje „królową Elżbietę II i Zjednoczone Królestwo”, na kanonizację przyjedzie 13 parlamentarzystów z grupy ds. kontaktów ze Stolicą Apostolską, a także niedawno mianowany specjalny wysłannik premiera ds. wolności religijnej Rehman Chishti, który jest muzułmaninem. Według szefa delegacji parlamentarnej sir Edwarda Leigha, jest to znak szacunku, jakim Newman cieszy się w swojej ojczyźnie niemal 130 lat po swej śmierci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książę Karol o Newmanie: jego przykład bardziej potrzebny niż kiedykolwiek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.