Książka o. Adama Żaka "Wierzchołek góry lodowej" na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Zapraszamy na spotkanie

Książka o. Adama Żaka "Wierzchołek góry lodowej" na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Zapraszamy na spotkanie
(fot. COD / WAM)
KAI / pch

W jaki sposób patrzeć na problem seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele w Polsce? Jakiego rodzaju błędy i zaniechania zostały popełnione? Co można i co trzeba zmienić? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w książce "Wierzchołek góry lodowej. Kościół i pedofilia" autorstwa o. Adama Żaka SJ, założyciela i dyrektora Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

W ramach 25. Targów Wydawców Katolickich zaplanowane jest spotkanie pod hasłem "Kościół wobec pedofilii". Z o. Adamem Żakiem oraz z o. Jackiem Prusakiem, psychologiem i psychoterapeutą rozmawiać będzie Tomasz Krzyżak, kierownik działu krajowego dziennika Rzeczpospolita. Spotkanie organizowane przez Wydawnictwo WAM odbędzie się w sobotę 6 kwietnia o godz. 15 w Namiocie A przed Arkadami Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Publikacja wydana przez Wydawnictwo WAM stanowi zbiór dziewięciu wybranych wywiadów z o. Adamem Żakiem, przeprowadzonych od marca 2014 r. do września 2018 r. Rozmowy z o. Żakiem przeprowadzili dziennikarze: Anna Goc, Anna Konarzewska-Żuczek, Tomasz Królak, Marcin Makowski, Artur Nowak, Marcin Przeciszewski, Kamil Sikora, ks. Rafał Skitek i Artur Sporniak. Teksty ukazały się w "Tygodniku Powszechnym", "Gościu Niedzielnym", "Kwartalniku Prawnym Proboszcza", na stronach Katolickiej Agencji Informacyjnej, na portalu Wirtualnej Polski i Deon.pl oraz w ramach zbiorowej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
"Wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia i odnowić skalę wartości, tak by na pierwszym miejscu był człowiek, a nie instytucja. Bo tu chodzi o godność dzieci i wiarygodność głoszonej Ewangelii" - apeluje o. Żak w jednym z wywiadów. Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka odważnie mówi o zjawisku wykorzystywania nieletnich w Kościele w Polsce. Liczne zaniedbania instytucjonalne nazywa po imieniu. Wskazuje też na szereg konkretnych rozwiązań, które mogą się przyczynić do poprawy sytuacji i wspomina o podjętych już w tym kierunku inicjatywach.

Debata o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele:

W aneksie do książki zawarte są ważne wypowiedzi papieży, związane z problemem wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele: List pasterski do katolików Irlandii Benedykta XVI z 19 marca 2010 r., List do Ludu Bożego z 20 sierpnia 2018 r., fragment przemówienia do Kurii Rzymskiej z 21 grudnia 2018 r. oraz List do Biskupów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z 1 stycznia 2019 r. autorstwa papieża Franciszka.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Książka o. Adama Żaka "Wierzchołek góry lodowej" na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Zapraszamy na spotkanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.