Księga Jakubowa i pierwsze aresztowania
- "Codex Calixtinus", tzw. Ksiega Jakubowa, to dzieło bezcennej wartości - podkreślił były dziekan katedry, ks. Jose Maria Diaz. Łaciński rękopis z XII wieku uchodzi za pierwszy przewodnik dla pielgrzymujących drogą św. Jakuba.
Podczas aresztowania niestety nie zabezpieczono dzieła. Według relacji mediów, przebywający w areszcie elektryk nie ujawnił, gdzie znajduje się cenny średniowieczny rękopis. Ponieważ jednak w jego mieszkaniu policja znalazła milion euro gotówką, istnieje podejrzenie, że księga została sprzedana. W mieszkaniu elektryka policja znalazła też historyczne monety i dzieła sztuki, systematycznie wykradane przez niego z archiwów katedry prawdopodobnie na krótko przed zwolnieniem z pracy w lipcu 2011 roku.
Policja przesłuchała już w twej sprawie 70 pracowników katedry. Wielu z nich elektryk wydawał się już od miesięcy podejrzany, gdyż należał do tych nielicznych osób, które w dniach przed kradzieżą miały dostęp do pancernego archiwum katedry, w którym przechowywano "Codex".
"Codex Calixtinus", znany również jako "Liber Sancti Jacobi" przypisywany jest niesłusznie papieżowi Kalikstowi II (pontyfikat 1119-1124), a najprawdopodobniej złożył go francuski uczony Aimeric Picaud. Księga powstała jako zachęta do nawiedzania relikwiarza apostoła Jakuba w Santiago.
Księga składa się z pięciu części, z których wszystkie - mniej czy bardziej wyraźnie - związane są ze św. Jakubem i pielgrzymkami do jego sanktuarium. Pierwsza część zawiera teksty oraz śpiewy podczas mszy i liturgii godzin w święta Jakubowe. W drugiej części umieszczono 22 o cudach przypisywanych św. Jakubowi. Wiele z tych opowiadań mówi o pielgrzymach, którzy podczas pielgrzymki znaleźli się w trudnych sytuacjach. Trzecia księga, to opowieść o przeniesieniu doczesnych szczątków św. Jakuba do Hiszpanii, czwarta opowiada w bitwach Karola Wielkiego w Hiszpanii, a część piąta, to przewodnik opisujący różne drogi do Santiago de Compostela i wymienia kościoły, które pielgrzymi powinni nawiedzić. Ta część zawiera także informacje o niebezpieczeństwach na drodze pielgrzymkowej.
Skomentuj artykuł