Księga kondolencyjna po śmierci Mrożka

Księga kondolencyjna po śmierci Mrożka
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / mh

W holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa została dzisiaj wystawiona księga kondolencyjna dla mieszkańców i turystów, którzy chcą pożegnać zmarłego wczoraj w Nicei Sławomira Mrożka, pisarza, dramaturga, satyryka i rysownika. Zgodnie z wolą pisarza zostanie on pochowany w Krakowie.

Od godz. 12.00 została wystawiona w holu kamiennym Magistratu przy pl. Wszystkich Świętych księga kondolencyjna dla wszystkich, którzy zechcą pożegnać zmarłego wczoraj Sławomira Mrożka. Będzie ona dostępna codziennie w godzinach pracy magistratu.

Sławomir Mrożek, pisarz, intelektualista, współczesny dramaturg, grywany w kraju i za granicą, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków zmarł 15 sierpnia nad ranem w Nicei. Miał 83 lata. W Polsce przez lata uznawany za jednego z najpoczytniejszych prozaików, obok Stanisława Lema. Jego utwory przekładane były na kilkanaście języków.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie, niedaleko Krakowa. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". Światową sławę przyniosły mu dramaty. Do najsłynniejszych należy - wydane w 1964 roku "Tango".

W 1953 r. Mrożek podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej. W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. W 1963 wyemigrował. W następnych latach mieszkał we Francji w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

DEON.PL POLECA

Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). We wrześniu 2010 roku Sławomir Mrożek odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1990 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W swoich utworach Mrożek tropił i podważał absurdy życia i stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. Jego testy dziś pozostają wzorem inteligentnej satyry. Do potocznego języka na stałe weszły cytaty z jego utworów, a gdy jakieś zdarzenie wydaje się szczególnie absurdalne mówi się często, że jest "jak z Mrożka".

W ostatnich latach Mrożek przeżywał renesans swojej twórczości. Ostatnią sztukę ("Karnawał") napisał w 2012 r.

Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem mózgu, który przeżył w 2002 roku. W czerwcu 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei we Francji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księga kondolencyjna po śmierci Mrożka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.