Księża i katecheta zatrzymani pod zarzutem "nawracania na siłę"

Księża i katecheta zatrzymani pod zarzutem "nawracania na siłę"
(fot. cathopic.com)
Wtorek, 17:12
KAI / kk

Policja stanu Jharkhand we wschodnich Indiach zatrzymała pod zarzutem "nawracania na siłę" dwóch księży katolickich oraz katechetę. Do zdarzenia doszło w wiosce Deodar na terenie diecezji Bhagalpur.

Zdaniem jej wikariusza generalnego aresztowania te są kolejnymi aktami nadużyć oraz próbami zastraszania, motywowanymi wyłącznie politycznie, aby osłabić zaangażowanie misjonarzy na rzecz biednych, zmarginalizowanych oraz cierpiących.

Księża i katecheta zostali również oskarżeni o nielegalną okupację terenu. Policja zwolniła już jednego z kapłanów. Za kilka dni areszt opuszczą prawdopodobnie pozostali dwaj przetrzymywani - twierdzi wikariusz generalny diecezji.

Zarzuty stawiane księżom i katechecie odpiera także miejscowy działacz katolicki Augustine Hembrom podkreślając, że wyznawcy Chrystusa opowiadają się za wolnością sumienia i nie zmuszają nikogo do zmiany wyznania lub religii. Władze państwowe dobrze o tym wiedzą, dlatego aresztowania są zinstrumentalizowanym działaniem, aby uderzyć w chrześcijan.

Inny z miejscowych liderów świeckich John Dayal, zaangażowany w obronę praw człowieka powiedział agencji Fides, że wydarzenia które miały miejsce w stanie Jarkhand oraz w innych częściach Indii środkowych są powodem do niepokoju. Władze lokalne wspierane przez rząd federalny celowo podejmują działania przeciwko mniejszościom religijnym, uderzając z jednej strony w muzułmanów oraz w chrześcijańskich duchownych, a z drugiej strony w prowadzone przez nich instytucje edukacyjne. Ale najbardziej niepokojące są próby dzielenia ludzi według przynależności religijnej. Tymczasem wszyscy jesteśmy Hindusami - podkreśla John Dayal. Ta polityka tworzenia podziałów musi zostać przezwyciężona, jeśli chce się utrzymać pokój i jedność oraz umacniać demokrację i rozwój.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księża i katecheta zatrzymani pod zarzutem "nawracania na siłę"
Komentarze (2)
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
12 września 2019, 22:44
Jak się czyta takie relacje to niestety upada mit jakoby hinduizm był pokojową i tolerancyjną religią.Pokojowy jest wobec silniejszego lecz wobec słabszych pokazuje swoją drugą stronę.
12 września 2019, 23:51
Dopiero to zauważyłaś? Nie słyszałaś o pogromach chrześcijan, które powtarzają się od lat? Nawet za czasów św. Matki Teresy z Kalkuty zdarzały się gorsze tragedie.

Skomentuj artykuł

Księża i katecheta zatrzymani pod zarzutem "nawracania na siłę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.