KSW: Apel o gwarancje wolności sumienia

(źr. www.ksw.pl)
Magdalena Urbańska / KSW

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, jedyna w Polsce katolicka organizacja nauczycieli i wychowawców, świętowała w dniach 1 – 2 października w Lublińcu jubileusz 20 – lecia swojej działalności. Podczas obchodów zebrani przyjęli Stanowisko w sprawie prób naruszania podstawowych wolności obywatelskich oraz zasad ładu moralnego w Polsce.

KSW, które posiada swe oddziały i koła zarówno w wielkich miastach, jak i małych ośrodkach, zajmuje się głównie formacją zawodową i religijną nauczycieli, organizując w tym celu konferencje, fora oświatowe, jak również szkolenia i warsztaty doskonalenia zawodowego. Ważną dziedziną działalności jest prowadzenie szkół katolickich w Warszawie, Poznaniu, Siedlcach, Gorzowie Wielkopolskim, Lublińcu i Libiążu.

Jubileuszowe obchody zorganizowała, świętująca zarazem 10 – lecie swojego istnienia, Szkoła KSW im. Św. Edyty Stein w Lublińcu.

W pierwszym dniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Profilaktyka ryzykownych zachowań wśród młodzieży”, poświęcona roli i możliwościom szkół w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom w postawach uczniów. Zagadnienie od strony teoretycznej nakreślili wybitni etycy – ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż oraz ks. dr Marek Studenski, zaś propozycje praktycznych rozwiązań wychowawczych zaprezentowali doświadczeni pedagodzy, autorzy wielu książek z dziedziny wychowania i praktycy nowatorskiego Modelu Profilaktyki Zintegrowanej na przykładzie programu „Archipelag Skarbów”, dr Szymon Grzelak i mgr Leszek Szawiński.

DEON.PL POLECA


Po dyskusji, która dotyczyła m. in. roli KSW w najbliższych latach, a także zasad działania szkół katolickich, co było w ostatnim czasie tematem debaty publicznej, zebrani przyjęli Stanowisko w sprawie prób naruszania podstawowych wolności obywatelskich oraz zasad ładu moralnego w Polsce, które publikujemy poniżej.

W drugim dniu miała miejsce oficjalna uroczystość, którą rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Jana Wieczorka. Listy gratulacyjne nadesłali m. in. minister Katarzyna Hall, biskup warszawski Kazimierz Nycz, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Edward Dajczak, który jest jednocześnie krajowym duszpasterzem nauczycieli. Zarząd Główny KSW, z prezesem Dariuszem Przyłasem, uhonorował 29 najbardziej zasłużonych działaczy Stowarzyszenia okolicznościowym listem , a najlepszym uczniom szkół KSW zostały przyznane nagrody.

Jubileuszowe obchody zakończyły się małym festiwalem twórczości artystycznej dzieci i młodzieży ze szkół prowadzonych przez KSW.

My, nauczyciele, duszpasterze i wychowawcy, pracujący w szkołach publicznych i niepublicznych, katolickich i świeckich, zgromadzeni z okazji 20 – lecia działalności w Polsce Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, w obliczu nasilających się oficjalnych ataków skrajnie lewicowych środowisk na tradycyjne wartości: chrześcijaństwo, rodzinę, wierność i miłość małżeńską, a nawet kwestionowanie prawa do wychowywania w duchu tych wartości w szkołach katolickich, oświadczamy, co następuje:

  1. Rzeczpospolita Polska, jako demokratyczne państwo prawne, gwarantuje swoim obywatelom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 i 53 Konstytucji RP). Można przypuszczać, że duża cześć rodziców korzysta z oferty edukacyjnej szkół katolickich, oczekując gwarancji wychowania zgodnie z zasadami wpisanymi w tożsamość tych szkół. Dlatego próby ingerowania w sposób rekrutacji kadry pedagogicznej w placówkach o wyrazistym profilu wychowania należy uznać za nadużycie dowodzące nieznajomości prawa lub złej woli.
  2. Skrajnie lewicowe środowiska, powołując się na doświadczenia i rozwiązania prawne spotykane w niektórych innych krajach, korzystając z poparcia lewicowo – liberalnych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych, w imię tendencyjnie rozumianej idei „postępu”, od lat usiłują narzucić polskiemu społeczeństwu swoją wizję świata i człowieka stojącą w jawnej sprzeczności z chrześcijańskim systemem wartości. Pozostając w fundamentalnym sporze z tymi podglądami, które uważamy w istocie za przejaw głębokiej demoralizacji, nie odmawiamy jednak prawa ich głoszenia, stojąc na stanowisku konstytucyjnej gwarancji wolności prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14
  3. Fundamentalistyczna lewica, kwestionując kompetencje urzędników państwowych z powodu wyznawanego przez nich chrześcijańskiego światopoglądu, jednoznacznie odsłania swoje oblicze jako siła skrajnie nietolerancyjna, dążąca w istocie do eliminacji swoich przeciwników ideowych z przestrzeni dyskursu publicznego, posługując się w tym celu tzw. „wrzawą medialną” i pozaprawną, demagogiczną presją.
  4. Należy uznać, że na naszych oczach realizuje się wyrażone przez Jana Pawła II przekonanie o tym, że „demokracja pozbawiona wartości przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Regularne wystąpienia skrajnie lewicowych działaczy i publicystów, odmawiające prawa wypowiadania się osobom wierzącym na tematy społeczne i moralne, a także kwestionujące pełnoprawność osądu zjawisk społecznych z chrześcijańskiego punktu widzenia, zdradzają głębokie zakorzenienie wymienionych środowisk w systemie ideologicznego zniewolenia człowieka lub też są oczywistym świadectwem niedemokratycznych inklinacji.
  5. Apelujemy do wszystkich nauczycieli i wychowawców, pedagogów i duszpasterzy, którzy pragną przekazywać dzieciom i młodzieży autentyczne wartości służące dobru człowieka i całej ludzkiej wspólnoty, aby odważnie korzystali z przysługujących im, wywalczonych u schyłku lat 80. praw i konstytucyjnych gwarancji, stojących na straży wolności sumienia (art. 53 ust. 1) i bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych (art. 25). Dla nauczycieli - katolików służba przyszłości Polski była, jest i pozostanie zaszczytnym zobowiązaniem wypełnianym zgodnie z sumieniem, bez względu na okoliczności.

Lubliniec, 1 – 2 października 2010 r.

Głównymi celami tejże organizacji są:

  • Organizowanie katolickich środowisk wychowawczych, czerpiących inspirację z Ewangelii i nauczania Kościoła.
  • Podejmowanie działań interwencyjnych w sytuacjach zagrożenia dobra młodego pokolenia, dobra i trwałości rodziny, dobra wychowawcy, nauczyciela.
  • Organizowanie pracy formacyjnej dla członków KSW oraz innych nauczycieli i rodziców.
  • Formułowanie propozycji wychowawczych i dydaktycznych w duchu miłości Ojczyzny oraz dbałości o tradycje narodowe i regionalne.
  • Wywieranie wpływu na środki społecznego przekazu w celu promowania w nich wartości związanych z wychowaniem i kształtowaniem dzieci i młodzieży zgodnie z nauką Kościoła
  • Nawiązywanie i rozwijanie kontaktów z podobnymi środowiskami i instytucjami w Polsce i na świecie.
  • Tworzenie i prowadzenie szkół.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KSW: Apel o gwarancje wolności sumienia
Komentarze (1)
H
Homogenizacja
5 października 2010, 12:20
 Rzetelna,oparta o fakty wiedza[mądrość sama się obroni], prawo państwowe,międzynarodowe,wiara , sumienie---proste i spaczone.   Nikt ,żaden lekarz nie zaleci pacjentowi choremu na cukrzycę,aby objadał się cukrem ,jednocześnie  łykał tabletki ,albo zwiększal dawki insuliny.  Każdy ma prawo unikać tego co mu szkodzi. Nikogo nie wolno zmuszać do kuracji wbrew jego woli,chyba,że jest kompletnie nieświadomy sytuacji i zagrożenia. Takie mam stanowisko.