Kto wygra w tym roku? Do 11 maja można zgłaszać "aktywne parafie"

Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Już po raz trzeci Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej organizują Konkurs Aktywna Parafia. Tegoroczna edycja wydarzenia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne.

Zgłoszenia parafii z całej Polski przyjmowane są do 11 maja. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie organizatora.

Po co jest konkurs "Aktywna Parafia"?

Jak mówi red. Tomasz Królak, wiceprezes KAI, konkurs ma pokazywać ogromne, a na co dzień mało znane spektrum pracy Kościoła katolickiego w Polsce w wymiarze parafialnym.

- Jesteśmy przyzwyczajeni, słysząc o Kościele w Polsce, do myślenia o wielkich wydarzeniach, oświadczeniach i posłudze hierarchów, tymczasem pamiętajmy, że fundamentalnym wymiarem życia Kościoła katolickiego jest właśnie to, co dzieje się w parafiach - zaznaczył. - Istniejąc jako KAI już prawie 30 lat ciągle jesteśmy zaskakiwani ogromnym bogactwem i wielopłaszczyznowością działań ewangelizacyjnych, charytatywnych, społecznych czy oświatowych, które są realizowane w ponad 10 tys. polskich parafiach, prowadzonych przez księży diecezjalnych i zakonnych. To bogactwo chcemy pokazać - dodał.

DEON.PL POLECA

Parafialne inkubatory dobroczynności

Konkurs Aktywna Parafia ma potrójny wymiar: ewangelizacyjny, społeczny i edukacyjny - mówiła dr Urszula Bejma, zastępca dyrektora Caritas Polska. Jak poinformowała, w całej Polsce na rzecz Caritas pracuje 90 tys. wolontariuszy, z czego 30 tys. w Parafialnych Zespołach Caritas. Wolontariusze działają na wielu płaszczyznach. Tylko w marcu br. blisko 22 tys. z nich uczestniczyło w zbiórce żywności "Tak, pomagam!" poświęconej wsparciu osób potrzebujących.

- Działają np. w Parafialnych Zespołach Caritas, które udzielają pomocy tym, którzy sami o siebie w sposób wystarczający zadbać nie mogą. PZC to inicjatywy zupełnie oddolne. Nazywam je inkubatorami dobroczynności, gdzie ludzie uczą się i doskonalą umiejętności empatii i wyobraźni miłosierdzia - dodała Bejm. - Pamiętajmy, że "caritas" to także element duszpasterskiej działalności Kościoła, obok posługi sakramentów i głoszenia Ewangelii. Te trzy wymiary nie mogą być rozdzielane i traktowane niezależnie od siebie.

- Nie ma Kościoła bez ewangelizowania. A parafia jest doskonałym miejscem ewangelizowania - i według prawa kanonicznego, i według modeli duszpasterskich. Mimo, że istnieje bardzo dziś modny tzw. churching, wybór różnych wspólnot, to jednak parafia jest moim miejscem przyjmowania sakramentów, dawania i brania - mówił ks. Maciej Będziński, dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Warto było inwestować swój czas i siły w parafię!

Gościem konferencji był ks. prałat Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, zwycięzca konkursu Aktywna Parafia 2022, który przypomniał, że przyniesiona przez niego wiadomość o wygranej w ubiegłorocznej edycji konkursu sprawiła radość i wiernym, i jemu samemu, gdyż okazała się potwierdzeniem wieloletnich starań o stworzenie zaangażowanej wspólnoty.

- Te dwa autokary parafian, którzy po ogłoszeniu wyników wrócili z Warszawy do Mielca, pełne były rozmów o tym, że warto inwestować swój czas, siły i zdolności w życie pastoralne parafii. Sprawiłem tym radość także sobie, bo obroniłem swoją wizję parafii, którą miałem, gdy 16 lat temu zostawałem proboszczem. A dziś trudno jest być proboszczem 16-tysięcznej parafii w blokowisku. Mamy dziś często pokusę patrzenia na parafię w sposób korporacyjny, myślenia o strategii, planach, zyskach. Owszem, to ważne, ale w moim pomyśle na parafię pw. Ducha Świętego było też ryzyko inwestowania w tę jedną owcę, która oddaliła się od pozostałych 99 i się zgubiła. To daje owoc, choć może nie szybki. Ale właśnie strategia ewangelizacji polega na tym, by umieć stracić, zainwestować w to, co być może nie przyniesie owocu - mówił kapłan.

W życiu jego parafii aktywnie uczestniczy nieco ponad połowa parafian. Działają oni w aż 37 grupach pastoralnych. - Ale ciągle powtarzam sobie, księżom i parafianom, że jestem proboszczem także tej drugiej połowy, która do kościoła nie chodzi. Jak mawia papież Franciszek, trzeba iść na peryferie i spotkać się z tymi, którzy jeszcze są wierzący, ale nie mają siły pójść do kościoła, przyjść do spowiedzi, zaangażować się w życie kościoła - powiedział proboszcz. Zaapelował także, aby w parafiach nie było obaw przed większym zaufaniem samym świeckim, także w powierzaniu im gospodarowania finansami wspólnoty.

Po raz trzeci zostanie wybrana aktywna parafia

Organizowany po raz trzeci konkurs Aktywna Parafia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Zwycięzca Konkursu otrzyma bony na sprzęt sportowy oraz zostanie zaprezentowany na stronie internetowej ekai.pl. Przewidziana jest również nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska.Wszelkie informacje na temat Konkursu, w tym jego regulamin, ankieta zgłoszeniowa i dane kontaktowe dostępne są na stronie organizatora.

W pierwszym etapie Konkursu (do 11 maja) przyjmowane są zgłoszenia parafii działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Po ocenie przez Jury 18 maja przedstawiona zostanie lista 10 parafii, które uzyskały największą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowały się do finału Konkursu. Odbędzie się on w Warszawie 3 czerwca i będzie składał się ze spotkania przedstawicieli wyłonionych parafii oraz konkursu sprawnościowego - poinformował Jacek Jakubiak, dyrektor wykonawczy Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Organizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego - bp. Artura G. Mizińskiego.Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie.Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto wygra w tym roku? Do 11 maja można zgłaszać "aktywne parafie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.