Kuria kielecka przestrzega: Status Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X jest kanonicznie nieuregulowany

fot. Szkoły Akwinaty / YouTube
PAP / pk

Biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie skierowanym do wiernych odniósł się do działalności na terenie diecezji Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X. - W świetle aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tego Bractwa jest w Kościele kanonicznie nieuregulowany - przestrzegł hierarcha.

Rzecznik Diecezji Kieleckiej ks. Łukasz Zygmunt powiedział PAP, że list biskupa kieleckiego skierowany do wiernych, to komentarz do spotkania wspólnoty Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, które niedawno odbyło się na terenie diecezji.

- Otrzymaliśmy wiele telefonów i pytań odnośnie tego bractwa i stanowiska Kościoła odnośnie tej wspólnoty. W związku z tymi pytaniami i wątpliwościami wiernych został wydany ten komunikat - powiedział ks. Zygmunt.

DEON.PL POLECA

Biskup kielecki zaznaczył w komunikacie, że "kapłani Bractwa sprawują Mszę świętą ważnie, ale czynią to niegodziwie, to znaczy poza ramami dyscypliny kościelnej".

"Wiernych przywiązanych duchowo do starszej formy rytu rzymskiego zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej w miejscu wyznaczonym przez biskupa kieleckiego, to znaczy w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w Kielcach. Jest ona tam odprawiana od listopada 2016 roku, w ramach przepisów prawnych wydanych przez ostatnich Papieży, w jedności z Biskupem miejsca" - podkreślił w liście bp Piotrowski, który dodał, że w świetle aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tego Bractwa jest w Kościele kanonicznie nieuregulowany.

Hierarcha przypomniał, że 21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa i trzech innych biskupów wyświęconych bez mandatu Stolicy Apostolskiej.

"Papież Franciszek udzielił kapłanom Bractwa jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszenia w Roku Miłosierdzia, a w Liście Apostolskim Misericordia et misera z dnia 20 listopada 2016 roku podjął decyzję o przedłużeniu tej możliwości poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień" – czytamy w komunikacie skierowanym do wiernych.

Bractwo Św. Piusa X powstało z inicjatywy bp. Marcela Lefebvre’a w 1970 r. jako odpowiedź na zmiany w Kościele po krytykowanym przez tradycjonalistów Soborze Watykańskim II. Później straciło swój kanoniczny status. Tzw. Lefebryści pozostali m.in. przy odprawianiu Mszy św. w starym rycie, praktykowanym powszechnie przed soborem.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuria kielecka przestrzega: Status Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X jest kanonicznie nieuregulowany
Komentarze (5)
MK
~Mk K
18 marca 2023, 13:18
Do Pana Jana Goździuka. Msza trydencka była sprawowana od wieków przez wielu św. Kapłanów min.przez ojca Pio, ludzie tamtych czasów nie mieli problemów z jej zrozumieniem, moja prababcia jak szła rano do kościoła tak kończyła o godzinie 13:00 ( w sumie była na 3 mszach
MK
~Mk K
16 marca 2023, 16:55
Tylko że na takiej mszy trydenckiej wierny czuję jej świętość, idzcie na mszę nawet do prawoslawnych a zobaczycie co my katolicy utraciliśmy.
JG
~Jan Goździuk
16 marca 2023, 18:47
W muzeum też panuje podniosły nastrój! Liturgia to zespół znaków mających coś przekazać nam wszystkim. Jeśli nie jest wystarczająco zrozumiały to nie spełnia swojej roli i z całym szacunkiem powinien zając miejsce w muzeum. Szanuję kustoszy dopóki mi nie wmawiają że prawdziwe życie jest w muzeum.
WB
~Wojciech Banasik
19 maja 2023, 18:09
Jezusa Chrystusa moderniści też najchętniej wstawiliby do muzeum bo jest niedzisiejszy. Msza święta w starym rycie została ustanowiona, skodyfikowana na Doborze Trydenckim na zawsze dla Kościoła Katolickiego. I jej miejsce jest w każdym Katolickim Kościele. A jak się to komuś nie podoba to przecież Protestanci przyjmą z otwartymi rękoma. Opcji jest do wyboru wiele.
DS
Dariusz Sandecki
10 marca 2023, 21:14
jedno jest pewne są katolikami w przeciwieństwie do masy biskupów niemieckich