Łagiewniki: odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio

Łagiewniki: odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio
(fot. gnuckx / Foter / CC BY 2.0)
KAI / kn

W nocy z 14 na 15 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio, którego tematem przewodnim była rodzina. Specjalnym gościem spotkania był o. Carlo Maria Laborde OFMCap., sekretarz generalny Grup Modlitwy Ojca Pio. W wydarzeniu uczestniczyło tysiące wiernych z całej Polski.

O. Carlo wygłosił konferencję zatytułowaną "Ojciec Pio - duszpasterz rodzin". Wskazał, że znaczenie rodziny jest w dzisiejszym świecie bardzo zachwiane o ona sama stale atakowana. Podkreślił jak wielkimi obrońcami rodziny i sakramenty małżeństwa był zarówno o. Pio, jak i Jan Paweł II.

DEON.PL POLECA

"Ojciec Pio chciał rodziny budowanej na sakramencie małżeństwa, wiernej Panu Bogu i otwartej na życie" - powiedział. Dowodził, że zainteresowanie o. Pio tematem rodziny nie dotykało tylko sfery duchowej, ale starał się on przekazywać rodzinom konkretne wskazówki: "Otrzymywali pouczenie, ale także współtowarzyszenie, żeby nie zagubili się w trudnym życiu małżeńskim".

O. Carlo przypomniał, że o. Pio często walczył bardzo intensywnie o każdą rodzinę, niejednokrotnie angażował wszystkie swoje siły i możliwości, choć często na poziomie samej modlitwy. Uznał to za wskazówkę dla dzisiejszych rodzin, niejednokrotnie niszczonych i rozdzielonych: "Zło można zwyciężyć zachowując w sercu Słowo Boże". Choć jasno stwierdził, że życie Ewangelią nie jest łatwe, a w małżeństwie staje się ciągłym polem bitwy między dobrem a złem.

Kapucyn powiedział, że podstawą małżeństwa jest "rozeznawanie czasów Boga". Czy to poprzez doświadczenia bólu czy okresy świętowania i radości. "Dzięki takiej postawie i modlitwie rodzina będzie mogła pokonać wszelkie trudności i pozostać w zgodzie z wolą Bożą" - uwrażliwiał słowami o. Pio zebranych.

Ogromne zainteresowanie wiernych wydarzeniem wytłumaczył jego współorganizator, o. Tadeusz Bargiel OFMCap. "Idea tych czuwań była oddolną inicjatywą czcicieli o. Pio, z którą wystąpili tuż po jego kanonizacji" - powiedział kapucyn. W całej Polsce istnieje już około 350 Grup Modlitwy. "Jest to armia ludzi, którzy chcą się wspólnie gromadzić na modlitwie - takie czuwanie jest zatem doskonałym miejscem realizowania tych pragnień" - podkreślił.

Całonocne modlitwy, świadectwa oraz uroczysta Msza św. odbywały się przed kopią cudownego obrazu Świętej Rodziny, przywiezionego z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Grupy Modlitwy Ojca Pio powstały około 1947 r. Od początku były związane z Domem Ulgi w Cierpieniu, czyli szpitalem na terenie San Giovanni Rotondo, którego pomysłodawcą był o. Pio. Pierwsza grupa modlitwa była ściśle związana z ojcem Pio i stanowiła bezpośrednią odpowiedź na apel papieża Piusa XII o to, aby po wojnie zło zwyciężać modlitwą. Ideę tych wspólnot szerzą kapucyni na całym świecie. Grupy Modlitwy działają obecnie w 34 krajach, ogółem skupiają około pół miliona osób.

Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 r. jako Francesco Forgione w Pietrelcina. W wieku 16 lat wstąpił do zakonu kapucynów otrzymując imię Pio. Mimo słabego zdrowia i ascetycznego trybu życia skończył studia teologiczne i w 1910 r. w katedrze w Benewencie otrzymał święcenia kapłańskie. W 1918 r. na dłoniach, nogach i piersi młodego kapucyna pojawiały się otwarte rany - stygmaty, które pozostały na jego ciele do końca życia.

Wkrótce po ich otrzymaniu do o. Pio i jego klasztoru w San Giovanni Rotondo zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów licznie uczestnicząc w odprawianych przez niego mszach św. Ponadto zakonnik zasłynął jako spowiednik, a jego proroczy dar przyniósł mu jeszcze większą sławę. Jednak władze kościelne zdystansowały się od osoby stygmatyka.

W latach 1922-1934 na mocy decyzji Świętego Oficjum (obecnie Kongregacji Nauki Wiary) otrzymał on zakaz publicznego sprawowania Eucharystii. Na prośbę władz kościelnych stygmaty o. Pio były poddawane kilkakrotnie badaniom medycznym. W 1964 r. kard. Ottaviani, ówczesny zwierzchnik Świętego Oficjum ogłosił, że papież Paweł VI zdecydował, aby "Ojciec Pio pełnił swą służbę, ciesząc się wolnością". O. Pio zmarł 23 września 1968 roku w opinii świętości.

Wielkim czcicielem Stygmatyka był Jana Paweł II. Ks. Karol Wojtyła osobiście odwiedził go w 1947 r. Ponadto już jako biskup pisał listy do o. Pio prosząc go, by modlił się m. in. o uzdrowienie Wandy Półtawskiej.

Papież Polak ogłosił o. Pio w 1999 r. błogosławionym (31 lat po śmierci), a trzy lata później (w 2002 r.) - świętym.

Dzięki ofiarom z całego świata o. Pio zainicjował zakończoną w 1956 r. budowę nowoczesnego szpitala w San Giovanni Rotondo o nazwie Dom Ulgi w Cierpieniu. Obecnie w szpitalu znajduje się ok. 1300 łóżek i pracuje w nim 300 lekarzy.

Od 1942 r działają grupy modlitwy o. Pio. Rozwinęły się one w parafiach, klasztorach, szpitalach. Działają obecnie w 34 krajach świata i ogółem skupiają ok. pół miliona osób. W Polsce istnieje ich ok. 150.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łagiewniki: odbyło się XII Czuwanie z Ojcem Pio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.