"Lepiej jest uczyć się zapobiegać niż leczyć"

Zobacz galerię
"Lepiej jest uczyć się zapobiegać niż leczyć"
(o. Jan Maria Szewek OFMConv)
o. Jan Maria Szewek OFMConv

Nieustanne pogłębianie swojej wiary, ofiarne miłowanie i ciągłe nawracanie się to "ABC" życia zakonnego, przekonywali wyższych przełożonych zakonnych prelegenci drugiego dnia sympozjum osób konsekrowanych, które odbywa się w Krakowie-Łagiewnikach.

Teolog Domu Papieskiego, dominikanin o. dr Wojciech Giertych stwierdził, że człowiek musi swoją wiarę ciągle rozwijać, wręcz karmić ją.

Zakonnik nie pozostał gołosłowny, ale pokazał, jak to robić na co dzień. "Trzeba przyjmować z wiarą sakramenty i w ich moc wierzyć. Trzeba wsłuchiwać się w Słowo Boże oraz trzeba studiować teologię. I trzeba rozpoznawać w życiu sygnały i zaproszenia pochodzące od Boga oraz odpowiadać na nie hojnym, prawdziwym darem z siebie" - wyliczał.

Mówił też o rzeczywistych duchowych owocach, które rodzi wiara. "Uwolnienie się od niepokojów, wyplątanie z grzechu, wytworzenie w sobie i wokół siebie rozmodlonej atmosfery, podprowadzenie innych ku tajemnicy żywego Boga, zmobilizowanie do trudnej, wymagającej miłości" - wymieniał.

Zdaniem s. dr Wiesławy Przybyło ta trudna wymagająca miłość jest sensem życia osoby konsekrowanej. Adoratorka Krwi Chrystusa ukazała różne przejawy tej miłości, m.in. służba ubogim, uciśnionym, ludziom z marginesu, dyspozycyjność, bycie dla innych.

Zakonnica zachęcała do "powtórzenie w sobie życia Jezusa".

Dwoje innych prelegentów - o. dr Jacek Zdrzałek i Ewa Kusz - zwróciło uwagę na jeszcze inny ważny aspekt życia osoby konsekrowanej, jakim jest nawrócenie.

Redemptorysta uznał, że należałoby uczynić je kolejnym ślubem zakonnym. A psychoterapeutka, była przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich powiedziała, że trzeba precyzyjnie pokazywać, z czego należy się nawracać, a nie poprzestawać tylko na wzywaniu do nawrócenia.

Ewa Kusz szczegółowo opisała proces zarządzania sytuacjami kryzysowymi, wynikającymi z nadużycia władzy. Wśród wielu elementów wymieniła: uznanie winy, zadośćuczynienie i poczynienie refleksji nad przyczynami zaistniałego przypadku. Wskazała też na potrzebę szeroko pojętej prewencji.

"Lepiej jest uczyć się zapobiegać niż leczyć" - spointowała. "Pamiętajmy o przestrodze św. Tomasza, że studium władcy zapobiega tyranii" - dodała.

W drugim dniu sympozjum w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach z przełożonymi zakonów i instytutów świeckich modlił się nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

W czwartek organizatorzy zaplanowali oprócz wykładów również modlitewne czuwanie, które potrwa do nocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Lepiej jest uczyć się zapobiegać niż leczyć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.