Leżajsk: tysiące chasydów na grobie cadyka

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / pz

Kilka tysięcy Żydów odwiedza dzisiaj grób cadyka Elimelecha w Leżajsku z okazji 227. rocznicy jego śmierci. Chasydzi wierzą, że tego dnia dusza cadyka przebywa w pobliżu miejsca pochówku jego doczesnych szczątków i dlatego licznie przybywają na leżajski kirkut, aby pomodlić się przy ohelu i złożyć tam kwitełe, czyli kartki, na których spisane są prośby do Boga.

W osobnym pomieszczeniu modlą się kobiety, a w osobnym mężczyźni. Wcześniej wchodzą do mykwy, w celu dokonania rytualnego obmycia. Po modlitwie jedzą koszerny posiłek. Taką pielgrzymkę każdy Żyd powinien odbyć przynajmniej raz w życiu.

Rocznica śmierci cadyka Elimelecha przypada 21. dnia miesiąca Adar. Grób Elimelecha jest obecnie najliczniej i najchętniej odwiedzanym grobem cadyka nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Ohel składa się z trzech części: centralnej z nową macewą cadyka, otoczonego kutą kratą i dwóch pomieszczeń, jednym dla męźczyzn, drugim dla kobiet. Do dnia dzisiejszego zachowała się oryginalna macewa cadyka Elimelecha z 1776 roku.

Elimelech Weisblum z Leżajska żył w latach 1717 - 1786. Był rabinem, jeden z pierwszych cadyków w historii judaizmu, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Napisał Noam Elimelech, czyli "Łagodność Elimelecha" - jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu.

Cadyk to charyzmatyczny przywódca chasydyzmu. Jest to odłam judaizmu, który głosił odnowę religijną wśród Żydów. Obecnie chasydzi są pełnoprawnymi członkami obozu judaizmu ortodoksyjnego, przeciwnikami jakichkolwiek zmian w doktrynie judaizmu z zaciekłością broniącymi wszelkich prawd ortodoksji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Leżajsk: tysiące chasydów na grobie cadyka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.