Leżajsk: za dużo ludzi w kościele - proboszcz przed sądem

Leżajsk: za dużo ludzi w kościele - proboszcz przed sądem
(fot. depositphotos.com)
1 tydzień temu
PAP / df

Proboszcz jednej z parafii ks. Franciszek P. został obwiniony o to, że w kościele na mszy świętej w maju br. jednocześnie przebywało więcej osób, niż wówczas dopuszczały przepisy dot. epidemii. W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Leżajsku (Podkarpackie) ma się rozpocząć proces księdza.

Chodzi o jedną z parafii archidiecezji przemyskiej w dekanacie Leżajsk II.

Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Tomasz Mucha w wnioskiem o ukaranie duchownego wystąpiła do sądu policja. Zarzuciła mu wykroczenie z art. 54 Kodeksu wykroczeń o naruszaniu przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych.

Według ówczesnych obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa w kościele jednocześnie mogło przebywać 50 osób. Według policji liczba ta była przekroczona.

Księdzu Franciszkowi P. grozi za to kara grzywny do 500 złotych albo nagana.

O sprawie poinformowało Stowarzyszenie Europa Tradycja, którego celem jest m.in. przywracanie struktur społecznych realizujących obowiązywanie nauczania moralnego w ujęciu chrześcijańskim, ochrona wolności, swobód oraz praw człowieka i obywatela, pomoc prawna, w szczególności w zakresie pełnej realizacji zasad wynikających ze swobody sumienia i wyznania.

Jak podało Stowarzyszenie na swojej stronie, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, władza państwa nie sięga w obszar religii, nie posiada kompetencji dla regulowania odnośnie do tego, co dzieje się wewnątrz kościołów.

„Tym bardziej nakazywania kapłanom, co mają robić, czynienia z nich organów wykonawczych przepisów narzuconych Kościołowi przez państwo - a tego właśnie dotyczy proces, który rozpocznie się w najbliższych dniach w Leżajsku” – napisano na stronie Stowarzyszenia.

Przypomniano jednocześnie, że zgodnie z prawem kościelnym kapłan, zwłaszcza sprawujący nabożeństwo, nie może nikogo wyrzucić z kościoła, zwłaszcza z powodu przepisów porządkowych narzuconych przez państwo.

Podczas rozprawy przewidziano złożenie wyjaśnień obwinionego i złożenie zeznań przez świadków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
26,94 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Leżajsk: za dużo ludzi w kościele - proboszcz przed sądem
Komentarze (8)
WC
~Wojciech Chajec
21 października 2020, 13:39
Czy sądy nie mają ważniejszych spraw?
KK
~Kasia Kowalska
18 października 2020, 19:07
Jakiś czas temu była przecież wypowiedz RPO o tym że te ograniczenia są nie zgodne z prawem i po co to ciągnąć.. koszty sądu i inne nie potrzebne koszty
PG
~Profesor Goryczka
18 października 2020, 17:25
Jedynie grupa świeckich broni prześladowanego księdza? A ordynariusz diecezji, inni księża? Wybrali Barabasza? Nie mają Króla ponad cezara? Kościoły zamienili w miejsca użytku publicznego, do całkowitej dyspozycji władz państwowych? Msza Święta to zgromadzenie publiczne? Proboszczowie to urzędnicy państwowi? Jak to jest w nowoczesnym kościele? Po bożemu czy po światowemu? Maski zamiast łaski?
WG
~W Gedymin
18 października 2020, 18:14
Ksiądz prześladowany?? Czemu wśród katolików jest tylu inaczej inteligentnych, czy moralnych inaczej? Także wśród profesorów.
KN
Krzysiek Niepiekło
18 października 2020, 17:24
Mnie też się wydaje, że ksiądz nie ma kompetencji żandarma i nie może nikogo wyprosić z kościoła. Tak samo kierowca, czy motorniczy.
WG
~W Gedymin
18 października 2020, 18:05
Nikogo, chyba że ten ma koszyczek ze święconką z tęczową flagą
AW
~ania waliszko
18 października 2020, 17:05
Ciekawa jestem czy biskup miejsca stanie w obronie swego kapłana? Domniemam, że potraktuje go jako nie-byt.
AW
~Anna WITKOWSKA
18 października 2020, 16:49
Ciekawe dlaczego nie są tak skrupulatni w pilnowaniu liczby ludzi w sklepach. Jak dzieją się prawdziwe tragedie,to policja umywa ręce.

Skomentuj artykuł

Leżajsk: za dużo ludzi w kościele - proboszcz przed sądem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.