Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie

Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie
(fot. Biuro prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej)
11 miesięcy temu
KAI / ms

"Pewnej nocy, kiedy byłem już w seminarium, grupa mężczyzn wtargnęła do pomieszczenia, gdzie spaliśmy i porwała nas do swojej bazy w lesie. Zmuszono nas do pracy niewolniczej" - opowiadał o. Jean de Dieu Bukuru, misjonarz, który w niedzielę 23 czerwca głosił swoje świadectwo w czasie wszystkich mszy w bazylice.

O. Jean rozpoczął od wzruszającego śpiewu pieśni, którą modlił się w czasie swojej niewoli. Wspominał traumatyczne wydarzenia, których nadal doświadczają ludzie żyjący w Afryce. W czasie swojego uwięzienia był m.in. świadkiem brutalnego zamordowania chłopców, którzy odważyli się podjąć próbę ucieczki.

"Jako były niewolnik proszę was o to, abyście podzielili się swoją wolnością, wsparli naszą pracę w przywracaniu wolności tym, którzy zostali sprzedani" - apelował misjonarz.

Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Biuro prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej)

Spotkanie odbyło się w ramach akcji Wolni-Niewolni - kampania przeciwko handlowi ludźmi w Afryce oraz współpracy z Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Osobistego błogosławieństwa akcji udzielił papież Franciszek. Z ramienia Pomocy Kościołowi w Potrzebie mszę o godz. 12.00 wraz z o. Dieu oraz ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem Sanktuarium, koncelebrował ks. Paweł Kaczmarczyk. O pracy misjonarzy w Afryce i pomocy ofiarom niewolnictwa opowiadał także tłumacz, wolontariusz towarzyszący zakonnikowi - pan Radosław Malinowski.

O. Jean de Dieu należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (Ojcowie Biali) założonego przez arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie w 1868 roku, a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1908. Studiował między innymi w Ghanie, Zambii i Jeruzalem, gdzie otrzymał święcenia diakonatu w 2010. W 2011 został wyświęcony na prezbitera i do 2013 roku pracował na parafii w Mozambiku jako proboszcz. Obecnie kończy studia w Nairobi na kierunku stosunków międzynarodowych. Zasiada też w Radzie Nadzorczej HAART Kenya - organizacji, która zajmuje się zwalczaniem niewolnictwa i udziela pomocy ofiarom tego procederu w krajach Afryki.

Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie - zdjęcie w treści artykułu nr 1(fot. Biuro prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej)

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera uchodźców i prześladowanych chrześcijan zapewniając pomoc materialną i duszpasterską. Do prowadzonych przez PKWP działań należy wspieranie budowy kościołów, seminariów duchownych i kapłanów, wydawania i kolportażu Biblii dla dzieci oraz Katechizmu, pomoc dla sióstr klauzurowych, pomoc na renowacje klasztorów, kaplic i kościołów przyklasztornych, finansowanie zakupu środków transportu potrzebnych do pełnienia służby duszpasterskiej. Sekcja Polska Pomocy Kościołowi w Potrzebie powstała w 2006 r. W 2011 papież Benedykt XVI podniósł Dzieło Ojca Werenfrieda do rangi Fundacji Papieskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Licheń: afrykański misjonarz opowiadał o niewolnictwie na Czarnym Lądzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.