Licheń: bursztynowy jubileusz NSZZ "Solidarność"
Prezydent Lecha Wałęsa wraz z osobami, które w roku 1980 roku położyły podwaliny pod budowę NSZZ "Solidarność", modlił się dziś, 27 czerwca, w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
Okazją do przyjazdu do Lichenia była 35. rocznica Powstania Solidarności. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, minister Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób
Represjonowanych, pan Tadeusz Jedynak, sygnatariusz Porozumień Jarzębskich, koordynator Konwentu Seniorów Solidarności, pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, a także ks. Jarosław Wolski, duszpasterz Solidarności.
O godz. 10.00 rozpoczęła się Najświętsza Eucharystia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Bronisław Dembowski, biskup senior diecezji włocławskiej. Homilię do zgromadzonych w licheńskiej świątyni wiernych wygłosił ks. prof. Bogumił Gacka, wykładowca UKSW w Warszawie. W słowie mówił o zasługach "Solidarności" nie tylko dla Polski, ale całej Europy. Nawiązując do Matki Bożej Licheńskiej powiedział: "Maleńka Maryja, jak dziecko w łonie matki, w Sanktuarium licheńskim jest odpowiedzią na zabijanie życia, zarówno w wymiarze naturalnym, jak i w wymiarze nadprzyrodzonym". Zwracając się do prezydenta Lecha Wałęsy wyraził wdzięczność za to, że nosił - i nosi nadal - Maryję na swoim sercu dając wyraz przywiązania do Boga i wiary.
Po zakończeniu Mszy św. zaproszeni goście i wierni udali się do kruchty im. bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie bp Dembowski poświęcił pamiątkowy Bursztynowy Ryngraf upamiętniający 35. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".
Skomentuj artykuł