Licheń: rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

Licheń: rekolekcje dla osób niepełnosprawnych
(fot. james_clear/flickr.com/CC)
Robert Adamczyk / psd

Do Lichenia przyjechali z Archidiecezji Łódzkiej. I choć samodzielne poruszanie często jest dla nich trudne, to dzięki ludziom dobrej woli mogli przybyć do licheńskiego sanktuarium, aby w tym wyjątkowym miejscu przygotować się do jak najlepszego przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.

Grupa 114 niepełnosprawnych osób z Archidiecezji Łódzkiej wraz ze swymi opiekunami rozpoczęła dziś (30.11) rekolekcje adwentowe. W Licheniu będą starali się wyciszyć i duchowo przygotować do Świąt Bożego Narodzenia, które będziemy celebrować za niecały miesiąc. Zdaniem ks. Piotra Kosmali, diecezjalnego duszpasterza chorych i jednocześnie organizatora rekolekcji, to dla nich bardzo ważne, że mogą wyjść ze swoich domów i w tak wyjątkowym miejscu przeżyć rekolekcje - czas duchowego oczyszczenia:  "W naszym duszpasterstwie 150-200 osób spotyka się na Mszy św. raz w miesiącu, a osób, które się angażują, jest dużo więcej, pomiędzy 300 a 400. Gdybyśmy organizowali rekolekcje otwarte to byśmy sobie nie dali rady. Osób niepełnosprawnych jest bardzo dużo i wielu z nich bardzo chętnie uczestniczy w tego typu wyjazdach bo tak naprawdę nie mają innej możliwości. Jeśli my im tego nie zorganizujemy to jest im trudno włączyć sie w takie duszpasterstwo "normalne", parafialne" - wyjaśnił.

Rekolekcje dla gości z Archidiecezji Łódzkiej prowadzi ks. Wojciech Sokołowski, v-ce przełożony licheńskiej wspólnoty Zgromadzenia Księży Marianów: "Nigdy wcześniej nie prowadziłem rekolekcji dla osób chorych czy niepełnosprawnych. W czasie misji, które prowadzę już od dwóch lat, rekolekcji adwentowych i wielkopostnych, są nauki dla chorych. Dlatego będzie to dla mnie pierwsze doświadczenie rekolekcji typowo dla osób chorych i niepełnosprawnych."

Tematyka, którą zostanie podjęta i rozważana przez rekolekcjonistę w trakcie zaplanowanych konferencji, będzie w znacznej mierze odnosiła się do "Roku Wiary", który aktualnie przeżywamy. W swoim słowie skierowanym do rekolektantów postara się w szczególny sposób zwrócić uwagę na pogłębienie wśród nich ich wiary oraz więzi z Chrystusem i Maryją. Jak wyjaśnił będzie także chciał przedstawić w trackie głoszenia rekolekcji rolę i miejsce wiary w życiu, to, jak bywa pomocna w życiu, zwłaszcza osoby zmagającej się z cierpieniem oraz niepełnosprawnością swojego ciała. Wiara jest darem, który został nam dany przez samego Boga, i nie każdy może cieszyć się tym błogosławieństwem. W ostatniej konferencji rekolekcjonista poruszy temat adwentu, jego znaczenia i roli w Kościele. Jak należy go rozumieć i przeżyć, aby godnie przygotować się świat Bożego Narodzenia.

Uczestnicy rekolekcji każdego dnia będą uczestniczyć w Najświętszej Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W programie przewidziany jest także udział w Apelu Maryjnym oraz procesja maryjna ze świecami w licheńskiej bazylice mniejszej. W niedzielę uczestnicy rekolekcji wezmą udział we Mszy św. o godz. 12:00, której przewodniczył będzie abp Jan Paweł Lenga, marianin. Po jej zakończeniu otrzymają specjalne błogosławieństwo dla osób chorych.

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej prowadzi zróżnicowaną działalność na rzecz swoich podopiecznych bez względu na ich wiek czy rodzaj schorzenia. Członkowie wspólnoty gromadzą się na Eucharystii w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi w każdą drugą niedzielę miesiąca. Po Mszy św. w kościele odbywa się część artystyczna (koncert, przedstawienie itp.) W ośrodku w Starej Plebanii odbywają się cykliczne spotkania niepełnosprawnych w sekcjach: turystycznej, młodzieżowej i papieskiej. Niepełnosprawni mogą także zaprezentować swoją twórczość (wystawy malarskie, fotograficzne, rękodzieło).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Licheń: rekolekcje dla osób niepełnosprawnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.