Liczni anglikanie przejdą na katolicyzm
Już 20 października bieżącego roku prefekt Kongregacji – kardynał William Levada zapowiadał nowe rozwiązanie, które miało być odpowiedzią na liczne prośby przedkładane ostatnio Watykanowi przez przedstawicieli kleru i wiernych Wspólnoty Anglikańskiej z różnych części świata. W prośbach tych wyrażano pragnienie i gotowość odnowienia realnej jedności z Kościołem katolickim i Papieżem.
Opublikowana dziś Konstytucja wprowadza nowe struktury kanoniczne – ordynariaty personalne, które pozwolą wstępującym formalnie do Kościoła katolickiego anglikanom zachować własną duchowość i liturgiczne dziedzictwo. W ustanowieniu tych struktur widać wyraźną troskę Watykanu, by ponowne zjednoczenie z pragnącymi go anglikanami nie polegało na prostym wchłonięciu całych wspólnot do katolickich struktur kościelnych przy równoczesnym negowaniu cennych dla wiernych elementów anglikańskiej tradycji.
Ustanowienie ordynariatów personalnych nie oznacza jednak stworzenia nowego obrządku ani też nowych diecezji w Kościele łacińskim. Ordynariaty bardziej przypominać formalnie będą znane w wielu krajach ordynariaty polowe organizowane dla katolików będących żołnierzami.
Wraz z konstytucją Kongregacja Nauki Wiary publikuje zbiór norm uzupełniających, jakie mają być pomocne w praktycznym wprowadzeniu w życie postanowień konstytucji.
Od wiernych wyrażających chęć wstąpienia do ordynariatu personalnego będzie wymagana pisemna deklaracja zgodności wiary własnej z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Nieżonaci księża anglikańscy przechodzący do ordynariatu będą zobowiązywali się do przestrzegania celibatu. Przepis ten nie będzie jednak dotyczył kapłanów, którzy już zawarli związki małżeńskie. Jednak wszyscy dotychczasowi diakoni, prezbiterzy i biskupi anglikańscy, którzy wyrażą chęć wstąpienia do Kościoła rzymskiego, będą musieli przyjąć święcenia zgodnie z katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego.
Watykan podkreśla, że wciąż przywiązuje wielką wagę do dialogu ekumenicznego z Kościołem anglikańskim. Opublikowana dziś konstytucja stanowi natomiast odpowiedź Stolicy Apostolskiej na wołanie tych anglikanów, którzy uważają, że nie mogą pozostawać już w doktrynalnej jedności ze Wspólnotą Anglikańską.
Pełny tekst konstytucji w tłumaczeniu ks. Marka Blazy SJ można znaleźć tutaj.
Skomentuj artykuł