List rektora Uniwersytetu Papieskiego

List rektora Uniwersytetu Papieskiego
ks. prof. Jan Maciej Dyduch (fot. KAI / Marek Lasyk)
PAP / ad

Prawda o Bogu i o człowieku bywa, na różne sposoby, ignorowana, odrzucana i atakowana - napisał w liście do wiernych rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Maciej Dyduch. List w Poniedziałek Wielkanocny jest odczytywany w kościołach archidiecezji krakowskiej.

"Można by przytoczyć wiele współczesnych przejawów atakowania Chrystusowej prawdy. Jest to między innymi powszechny chaos etyczny, inspirowany i głoszony w niektórych środowiskach, które usiłują zacierać granice między prawdą a fałszem, dobrem a złem, wolnością a zniewoleniem" - ocenił rektor

Według niego współcześni fałszywi prorocy, pseudodziałacze społeczni czy też aktywiści ze świata postchrześcijańskiej kultury, posuwają się jeszcze dalej i głoszą, iż nie ma obiektywnej prawdy - są tylko różnorodne opinie i każdy ma prawo do wyrażania swojej.

"Ten chaos etyczny, obecny w życiu społecznym i kulturalnym, pogłębia jeszcze bardziej ideologia śmierci Boga. Ci, którzy głoszą, że Bóg umarł usiłują nie tylko wmówić współczesnemu człowiekowi, że Boga nie ma, ale i promują ateistyczny model życia: żyj tak, jak gdyby Bóg nie istniał. W tym chaosie nie ma miejsca dla prawdy o człowieku, o jego godności, prawie do życia i wolności" - napisał ks. prof. Dyduch.

W kontekście tego zamętu - zaznaczył - niektórym ogólnoludzkim wartościom nadaje się fałszywą treść.

"Tolerancji, która jest poszanowaniem godności i wolności człowieka, przypisuje się inne znaczenie, traktując ją jako postawę usprawiedliwiającą zło, a nawet dającą mu uprzywilejowaną pozycję. Podobnie jest z rozumieniem postępu" - ocenił rektor uczelni.

"Aborcja, eutanazja, homoseksualizm są złem, grzechem, dlatego żaden trybunał, żaden sąd nie ma prawa tego usprawiedliwiać" - podkreślił rektor krakowskiej uczelni.

Ks. Dyduch przywołał postaci "wspaniałych głosicieli i obrońców wiary w trudnych czasach": ks. Jerzego Popiełuszkę, który zostanie beatyfikowany 6 czerwca i papieża Jana Pawła II.

W liście rektor prosi wiernych o wsparcie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W uczelni kształci się blisko 3,5 tysiąca studentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List rektora Uniwersytetu Papieskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.