Łódź: już we wtorek ulicami miasta przejdzie Ekumeniczna Droga Światła
Ekumeniczna Droga Światła - z udziałem duchownych i wiernych wyznań chrześcijańskich, których świątynie znajdują się w Łodzi - odbędzie się we wtorek.
Procesja przejdzie ulicami Łodzi od kościoła kalwińskiego do luterańskiego z przystankiem przy katedrze rzymskokatolickiej.
"Po raz drugi pójdziemy przez Łódź we wspólnocie wszystkich kościołów chrześcijańskich, jakie w Łodzi żyją i głoszą Ewangelię. Pójdziemy, rozważając 14 stacji wielkanocnych, tzn. wydarzeń, które pokazują Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego, przychodzącego do swoich uczniów. To jest prawda, której chcemy posługiwać i której możemy posługiwać wspólnie, bo to jest to, co nazywamy w chrześcijaństwie kerygmatem" - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który w imieniu swoim oraz "braci przewodzących innym kościołom chrześcijańskim w Łodzi" zaprosił wiernych do udziału w nabożeństwie.
Jak wyjaśnił arcybiskup, kerygmat głoszenia Słowa Bożego jest tym, co łączy wyznania chrześcijańskie. "Nie ma kerygmatu katolików, prawosławnych, ewangelików, zielonoświątkowców. Jest jeden wspólny kerygmat, że Bóg nas kocha, że odeszliśmy od tej miłości przez grzech, ale Bóg nas zbawił w Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym i jego przyjmujemy jako żyjącego swojego Pana. To jest nasze wspólne orędzie. Sposobem pokazania wspólnoty w tym orędziu jest nasze wspólne wyjście w tej wyjątkowej, pięknej modlitwie Drogi Światła" - zaznaczył abp. Ryś.
Droga Światła (łac. Via Lucis) jest odprawiana w Kościele od 1988 roku. Za inicjatorów tego nabożeństwa, przypomnianego w roku 2000 przez Jana Pawła II, uważa się zgromadzenie ks. salezjanów, którzy - wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej - wyznaczyli 14 stacji paschalnych, odnoszących się do przedstawionych w Ewangelii i Dziejach Apostolskich wydarzeń po zmartwychwstaniu Chrystusa.
W Łodzi Ekumeniczna Droga Światła odbyła się po raz pierwszy w ubiegłym roku; została poprowadzona od świątyni ewangelików reformowanych przy ul. Radwańskiej do kościoła luterańskiego przy ul. Piotrkowskiej z przystankiem przy znajdującej się pomiędzy nimi katedrze rzymskokatolickiej.
W taką samą drogę procesja wyruszy we wtorek o godz. 19. Wierni ze świecami będą przystawać na stacjach, by wspólnie modlić się i słuchać rozważań paschalnych, prowadzonych przez duchownych różnych wyznań chrześcijańskich.
Wcześniej w Łodzi kościoły chrześcijańskie jednoczyły się w Wielki Piątek podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, której inicjatorem był obecny łódzki arcybiskup senior Władysław Ziółek. Procesja była organizowana na ulicach miasta od 1999 roku aż do roku 2013, gdy abp Marek Jędraszewski, który objął wówczas stanowisko metropolity łódzkiego (obecnie piastuje urząd metropolity krakowskiego), zadecydował, że Droga Krzyżowa nie będzie nazywana ekumeniczną i zmienił jej formułę.
Przedstawiciele siedmiu niekatolickich kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej uznali wtedy, że nowa formuła Drogi Krzyżowej jest dla nich "nieakceptowalna" i zrezygnowali z uczestnictwa w procesji.
Do tradycji wspólnych uroczystości religijnych, w których modlitwy i rozważania wygłaszają duchowni różnych wyznań, powrócił abp. Ryś, kierujący Archidiecezją Łódzką od 2017 r. W okresie wielkanocnym na ulicach Łodzi odprawiana jest Droga Światła; natomiast w grudniu ub. roku po raz pierwszy odbyła się Ekumeniczna Pielgrzymka do Ziemi Świętej.
Jednym z jej wydarzeń była wspólna Droga Krzyżowa, którą łodzianie różnych wyznań chrześcijańskich, odprawili na ulicach Jerozolimy.
Skomentuj artykuł