"L’Osservatore Romano" publikuje sprawozdanie z wizyty abp Gallaghera w Mińsku

"L’Osservatore Romano" publikuje sprawozdanie z wizyty abp Gallaghera w Mińsku
Fot. Salt and Light Media / YouTube
Środa, 18:46
KAI / pk

Watykański dziennik "L’Osservatore Romano" w swoim wydaniu noszącym datę 17 września przedstawił sprawozdanie z wizyty w stolicy Białorusi – Mińsku sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp. Paula Richarda Gallaghera, w dniach 11-14 września bieżącego roku.

Abp. Gallagherowi w wizycie na Białoruś towarzyszył były nuncjusz apostolski w Moskwie, abp Antonio Mennini oraz ks. prał. Paul Butnaru pracujący w Sekcji ds. Stosunków z Państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu. 11 września na lotnisku powitał ich wiceminister spraw zagranicznych Białorusi, Siergiej Aleinik oraz chargé d'affaires a.i. Nuncjatury Apostolskiej na Białorusi, ks. prał. Maher Chammas.

Z lotniska delegacja udała się bezpośrednio do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie odbyło się spotkanie z ministrem Uładzimirem Makiejem. Podczas trwającego około półtorej godziny spotkania przypomniano niektóre z najważniejszych momentów współpracy Białorusi ze Stolicą Apostolską na arenie międzynarodowej, a także o ważnym wkładzie miejscowego Kościoła katolickiego w rozwój duchowy narodu białoruskiego, świadczoną przezeń pomoc społeczną, w dobre współżycie międzyreligijne w kraju oraz w promocję jego tożsamości kulturowej. Szczególną uwagę zwrócono na to, jak najlepiej Kościół katolicki może nadal wypełniać swoją misję duchową na rzecz wszystkich obywateli.

W sobotę 12 września w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej sekretarz ds. stosunków z państwami spotkał się z biskupami katolickimi Białorusi. Umożliwiło mu ono z jednej strony głębsze poznanie wyzwań stojących przed wspólnotami katolickimi i ich pasterzami, a z drugiej strony ukazało im konkretną bliskość i wsparcie Ojca Świętego. Wymiana opinii była bardzo przydatna w ocenie wspólnej drogi, którą musi podążać Kościół lokalny, aby pozostać wiernym swojej tożsamości i misji ewangelicznej, stając się jednocześnie skutecznym narzędziem spójności społecznej.

Po południu delegacja odwiedziła w formie prywatnej katedrę prawosławną w Mińsku wraz z przylegającą do niej kaplicą Wydziału Teologii Prawosławnej oraz pobliską katedrę katolicką. Wizyta pozwoliła na odkrycie pewnych szczegółów historii religijnej kraju, a przede wszystkim jego zdolności do duchowego odrodzenia się po trudnych czasach ateizmu.

Wieczorem tego samego dnia arcybiskup Gallagher spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej, Sergiejem Aleinikiem. Była to okazja do ponownej wymiany poglądów na różne tematy o znaczeniu krajowym i międzynarodowym oraz do pogłębienia refleksji odnośnie do niektórych aspektów o większym znaczeniu i aktualności.

W niedzielę 13 września abp Gallagher odprawił Mszę św. w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej. Uczestniczyli w niej niektórzy ambasadorzy katoliccy rezydujący w Mińsku. Po jej zakończeniu miało miejsce krótkie pozdrowienie obecnych.

Po południu tego samego dnia delegacja złożyła wizytę prywatną w prawosławnym sanktuarium Wszystkich Świętych, upamiętniającym osoby niewinne, zabite w czasach totalitaryzmów. Spotkała także się z rektorem kompleksu, archimandrytą Fiodorem Povnym. Wizyta ta pozwoliła jej członkom zapoznać się z historią narodu białoruskiego i bogactwem jego prawosławnych tradycji chrześcijańskich, które są ze sobą ściśle związane.

W poniedziałek 14 sekretarz ds. stosunków z państwami powrócił do Watykanu – donosi „L’Osservatore Romano”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
20,94 zł
34,89 zł

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa?

Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy.

...

Skomentuj artykuł

"L’Osservatore Romano" publikuje sprawozdanie z wizyty abp Gallaghera w Mińsku
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"L’Osservatore Romano" publikuje sprawozdanie z wizyty abp Gallaghera w Mińsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.