"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"

(fot. flickr.com/ by magro_kr)
KAI / ad

Do wspólnego wydobycia z zapomnienia półtora tysiąca lat wspólnej historii Kościoła wezwał protestantów i katolików przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Zdaniem watykańskiego "ministra ds. ekumenizmu“ w ten sposób moglibyśmy poznać i zrozumieć na nowo Reformację. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji "Deutsche Welle" podkreślił, że "ostatecznie Marcin Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła".

"Bardziej zależało mu na odnowie Kościoła a nie doprowadzenia go do całkowitego rozbicia" - powiedział watykański purpurat i dodał, że "dzisiaj chodzi o taki dialog podzielonych Kościołów, który uzdrowi pamięć".

DEON.PL POLECA

Po raz kolejny kard. Koch przeciwstawił się "rozczarowaniu“ Ewangelickiego Kościoła Niemiec po wizycie w tym kraju Benedykta XVI we wrześniu br. "Rozczarowanym można być tylko wtedy jeśli nie doszło do spełnienia oczekiwań. Wtedy musi się także mówić o tym, czy te oczekiwania były uzasadnione" - zaznaczył hierarcha.

Jego zdaniem przemówienia Benedykta XVI podczas spotkania z przedstawicielami Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego (EKD) 23. września w Erfurcie były "bardzo obiecujące i wskazujące drogę na przyszłość". Papież starał się dać również odpowiedzi na pytania, których wcześniej nie miał, a które mają zasadnicze znacznie. Kardynał zapewnił, że patrzy z wielką ufnością na przyszłość dialogu ekumenicznego w Niemczech. "Również w Watykanie przyjęto do wiadomości, jak pozytywnie papież mówił o Lutrze w Erfurcie i jak pozytywnie widzi on korzenie ekumenizmu" - powiedział kard. Koch.

Szwajcarski purpurat kurialny przypomniał o różnicy jaka dzieli katolików i protestantów odnośnie rozumienia Eucharystii. Dlatego nie jest możliwe wspólne jej sprawowanie przy jednym ołtarzu. "Być może fakt, że oba wyznania nie mogą razem sprawować Eucharystii, może stać się wielkim bodźcem w dialogu na temat wspólnoty kościelnej" - zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"
Komentarze (6)
M
Mattijjah
28 grudnia 2011, 00:37
 katoliku - a jakich szkód dokonujecie wy, pseudo-prawi tradycjonaliści, co literę prawa, stawiacie wyżej od człowieka? Co dla was forma, ma większe znaczenie, niż treść? Gdzie uwielbiacie się pławić w "symbolice" i rytułałach, a gubiąc przy tym po drodze Boga, albo na siłę wciskając go w ramy "liturgii" ? Jak wy się Boga nie boicie obłudnicy?! Mówicie, że słuchacie Boga - ale cała sytuacja z Soborem jasno pokazuje, że wasze pseudo-posłuszeństwo, jest tylko do momentu do którego Wam, ono pasuje... jeśli pojawia się coś, co Wam, jest nie pomyśli - od razu hyc, w bok i rzewne krzyki - że KK zdradził Ewangelię, że jest niewierny - a tym samym to Wy jesteście niewierni... Zaciągnęliście przez swoją pychę, na siebie ekskomunikę, i teraz kombinujecie jakby tu z twarzą, wyjść z tej sytuacji... Będziecie, w czambuł nadawać na Sobór, ale już jego owoców dostrzec nie chcecie. Jesteście takimi Faryzeuszami obecnych czasów.  Przepraszam, ża te mocne słowa, ale naprawdę mnie trafia, jak praktycznie na każdym kroku czytam te "tradycyjne" jęki - jaki to Sobór zły, jaki niedobry, a fe... A sami święci i nieskalani, co? 
K
katolik
27 grudnia 2011, 18:16
Takie szkody jak zadał Kościołowi piekłoszczyk Luter są nie do odrobienia. Wszystkie religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga. Cała prawda na moim blogu. Czy wiesz po co żyjesz? http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
J
ja
27 grudnia 2011, 15:29
A treści antysemickie Marcina Lutra są znane pururatowi? Pod nimi też by się podpisał Kardynał? Kardynał nie ogłosił Marcina Lutra świętym. On nawet nie powiedział, że Luter to fajny gość. Powiedział, że Luter chciał odnowy, reformy Kościoła katolickiego. Wyszło jak wyszło. Historii nie cofniemy ale możemy zrobić coś innego. Dążyć do jedności. Oczywiście dla niektórych ta jedność MUSI być na ich warunkach ale ja bym sobie życzył, żeby była na warunkach Ducha św.  
D
DNA
27 grudnia 2011, 12:14
A co to są treści antysemickie? Typowy ogólnik, który nic nie mówi.
S
SAWA
27 grudnia 2011, 11:49
A treści antysemickie Marcina Lutra są znane pururatowi? Pod nimi też by się podpisał Kardynał?
Bogusław Płoszajczak
27 grudnia 2011, 11:16
Pozostaje tylko życzyć światła Ducha Świętego!