"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"

"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"
(fot. flickr.com/ by magro_kr)
KAI / ad

Do wspólnego wydobycia z zapomnienia półtora tysiąca lat wspólnej historii Kościoła wezwał protestantów i katolików przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Zdaniem watykańskiego "ministra ds. ekumenizmu“ w ten sposób moglibyśmy poznać i zrozumieć na nowo Reformację. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji "Deutsche Welle" podkreślił, że "ostatecznie Marcin Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła".

"Bardziej zależało mu na odnowie Kościoła a nie doprowadzenia go do całkowitego rozbicia" - powiedział watykański purpurat i dodał, że "dzisiaj chodzi o taki dialog podzielonych Kościołów, który uzdrowi pamięć".

Po raz kolejny kard. Koch przeciwstawił się "rozczarowaniu“ Ewangelickiego Kościoła Niemiec po wizycie w tym kraju Benedykta XVI we wrześniu br. "Rozczarowanym można być tylko wtedy jeśli nie doszło do spełnienia oczekiwań. Wtedy musi się także mówić o tym, czy te oczekiwania były uzasadnione" - zaznaczył hierarcha.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem przemówienia Benedykta XVI podczas spotkania z przedstawicielami Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego (EKD) 23. września w Erfurcie były "bardzo obiecujące i wskazujące drogę na przyszłość". Papież starał się dać również odpowiedzi na pytania, których wcześniej nie miał, a które mają zasadnicze znacznie. Kardynał zapewnił, że patrzy z wielką ufnością na przyszłość dialogu ekumenicznego w Niemczech. "Również w Watykanie przyjęto do wiadomości, jak pozytywnie papież mówił o Lutrze w Erfurcie i jak pozytywnie widzi on korzenie ekumenizmu" - powiedział kard. Koch.

Szwajcarski purpurat kurialny przypomniał o różnicy jaka dzieli katolików i protestantów odnośnie rozumienia Eucharystii. Dlatego nie jest możliwe wspólne jej sprawowanie przy jednym ołtarzu. "Być może fakt, że oba wyznania nie mogą razem sprawować Eucharystii, może stać się wielkim bodźcem w dialogu na temat wspólnoty kościelnej" - zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.