Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet

PAP / wm

O transplantologii, a także ordynacji kobiet będą debatować uczestnicy Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który rozpoczyna się w piątek w Bielsku-Białej. Synod jest najwyższą władzą kościelną polskich luteran.

W sprawie transplantologii synodałowie zamierzają przyjąć w sobotę dokument wspierający tę ideę.

- Kościoły luterańskie na świecie pozytywnie odnoszą się zarówno do transplantologii, jak i dawstwa organów, zachęcając równocześnie swoich wiernych, by w akcie miłości bliźniego wspierali w ten sposób tych, którzy tego potrzebują. Projekt dokumentu polskiego Kościoła Luterańskiego podziela to stanowisko. Jednocześnie Kościoły ewangelickie na całym świecie zwracają uwagę, że dawstwo organów nie może być przedmiotem handlu - poinformował szef synodalnej komisji do spraw teologii i konfesji odpowiedzialnej za przygotowanie projektu ksiądz Marcin Hintz.

Synod podejmie także temat, który od wielu lat powraca pod jego obrady, ordynację kobiet. W polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, kobiety nie są wyświęcane. Podobnie jest jeszcze na Litwie, Łotwie i w Estonii. Synodałowie zamierzają w tej sprawie zająć stanowisko.

DEON.PL POLECA

Tematy, które zostaną poruszone w Bielsku-Białej, znajdowały się w programie obrad wiosennej sesji synodu, który w kwietniu obradował w Warszawie. Został on jednak przerwany 10 kwietnia po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obecna sesja synodu potrwa do niedzieli.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.