Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet

9 lat temu
PAP / wm

O transplantologii, a także ordynacji kobiet będą debatować uczestnicy Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który rozpoczyna się w piątek w Bielsku-Białej. Synod jest najwyższą władzą kościelną polskich luteran.

W sprawie transplantologii synodałowie zamierzają przyjąć w sobotę dokument wspierający tę ideę.

- Kościoły luterańskie na świecie pozytywnie odnoszą się zarówno do transplantologii, jak i dawstwa organów, zachęcając równocześnie swoich wiernych, by w akcie miłości bliźniego wspierali w ten sposób tych, którzy tego potrzebują. Projekt dokumentu polskiego Kościoła Luterańskiego podziela to stanowisko. Jednocześnie Kościoły ewangelickie na całym świecie zwracają uwagę, że dawstwo organów nie może być przedmiotem handlu - poinformował szef synodalnej komisji do spraw teologii i konfesji odpowiedzialnej za przygotowanie projektu ksiądz Marcin Hintz.

Synod podejmie także temat, który od wielu lat powraca pod jego obrady, ordynację kobiet. W polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, kobiety nie są wyświęcane. Podobnie jest jeszcze na Litwie, Łotwie i w Estonii. Synodałowie zamierzają w tej sprawie zająć stanowisko.

Tematy, które zostaną poruszone w Bielsku-Białej, znajdowały się w programie obrad wiosennej sesji synodu, który w kwietniu obradował w Warszawie. Został on jednak przerwany 10 kwietnia po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obecna sesja synodu potrwa do niedzieli.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet
Komentarze (4)
AH
A H
14 października 2010, 17:16
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy? Apeluję o odrobinę szacunku dla innych tradycji chrześcijańskich... A ja słuszałem iż dr Luter odrzucił Tradycję - ale wprowadził nowe świeckie tradycje - ze wszystkimi tego konsekwencjami -
K
kemot
14 października 2010, 14:11
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy? Apeluję o odrobinę szacunku dla innych tradycji chrześcijańskich...
A
Alfista
14 października 2010, 12:17
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy?
T
teresa
14 października 2010, 12:14
Obejrzałam film "Syndrom". zaskoczył mnie widok kobiety udzielającej Eucharystii w Kielichu, ubranej w cywilne ciuchy. Dlaczego chwila, wktórej zbliżamy się do Ciała i Krwi Pana jest ułamkiem sekundy?. Nawet potem nie ma czasu ,aby nacieszyć się tą chwilą,podziękować modlitwą św. Ignacego. Niepojęte.To jak pisać dpo kogoś długi list i nie dostać odpowiedzi.

Skomentuj artykuł

Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.