Lwów: biskupi greckokatoliccy obradowali nt. ekologii na Ukrainie
Ekologia na Ukrainie była głównym tematem 84. sesji Synodu Biskupów Arcybiskupstwa Większego Kijowsko-Halickiego, która pod przewodnictwem abp. Swiatosława Szewczuka obradowała we Lwowie w dniach 29-30 stycznia. Omawiano też szereg innych zagadnień. O przebiegu prac, w których wzięło udział 22 biskupów, poinformował ogłoszony 3 lutego komunikat Wydziału Prasowego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
Zgromadzeni wysłuchali 3 referatów wprowadzających do różnych aspektów głównego tematu obrad: o ekologicznej sytuacji kraju z uwzględnieniem jej elementów społecznych, medycznych i gospodarczych, o wodzie jako darze Bożym i odpowiedzialności człowieka za nią oraz o odpowiedzi Kościoła na wyzwania ekologiczne w świetle encykliki Franciszka „Laudato si”. Po rozpatrzeniu tych kwestii podjęto odpowiednie postanowienia w sprawie udzielenia przez Kościół właściwej odpowiedzi na współczesne wyzwania społeczno-ekologiczne i przyjęto w pierwszym czytaniu tekst stosownego oświadczenia w tej tematyce.
Poza tym rozpatrzono i skierowano do dalszego dopracowania Instrukcję w sprawie obecności struktur kościelnych i duchowieństwa kijowsko-halickiego arcybiskupstwa większego w sieci internetu. Zatwierdzono Oświadczenie arcybiskupstwa o leczeniu ran wojny. Wysłuchano ponadto komunikatów przedstawicieli niektórych komisji synodalnych o ich działalności. Między innymi bp Bohdan Dziurach przedstawił zebranym program uroczystości poświęcenia pomnika bł. Omelana (Emiliana) Kowcza w Lublinie w dniach 27-28 maja br.
Biskupi zapoznali się także z rolą i działalnością Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie oraz z wynikami badań socjologicznych, jakie przeprowadziła ta uczelnia nt. wyzwań współczesnej migracji. Wysłuchali wykładu o orędziu Franciszka na tegoroczny, 53. Światowy Dzień Pokoju i o działalności założonego przez Kościół funduszu emerytalnego „Pokrow”.
Nawiązując do uchwalonego 14 stycznia br. przez Radę Najwyższą postanowienia o jubileuszach, obchodzonych w tym roku na szczeblu państwowym, biskupi stwierdzili, że należy włączyć do tego planu przypadającą w br. 155. rocznicę urodzin metropolity Andrzeja Szeptyckiego, który w latach 1901-44 stał na czele UKGK. Synod postanowił, że z tej okazji 29 lipca odbędzie się ogólnoukraińska pielgrzymka do Przyłbic, gdzie metropolita się urodził. Przygotowaniami do tego wydarzenia ma się zająć UUK.
Omawiano ponadto sprawę doskonalenia ruchu pielgrzymkowego w łonie UKGK, zlecając Patriarszemu Ośrodkowi Pielgrzymkowemu opracowanie instrukcji o organizowaniu i duchowym towarzyszeniu pątnikom UKGK.
29 stycznia – w dniu pamięci Bohaterów Krut [przegranej przez Ukraińców bitwy z bolszewikami o niepodległość Ukrainy pod Krutami koło Kijowa 29 stycznia 1918 – KAI] – biskupi pod przewodnictwem głowy Kościoła abp. Swiatosława Szewczuka odprawili Panachydę, czyli nabożeństwo za zmarłych.
Obecnych było 21 biskupów mających obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach Synodu i Nił Łuszczak – biskup pomocniczy greckokatolickiej eparchii (diecezji) mukaczowskiej, która nie wchodzi w skład UKGK. Po raz pierwszy w pracach tego gremium wzięli udział dwaj niedawno konsekrowani biskupi: Iwan Kułyk – ordynariusz kamieieckopodolski i Stepan Sus – biskup kurii arcybiskupa większego. Następna, 85. sesja Synodu odbędzie się w maju br.
Skomentuj artykuł