Lwów: IX Ekumeniczny Tydzień Społeczny
Wspólną modlitwą przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich rozpoczął się 28 września we Lwowie IX ogólnoukraiński Ekumeniczny Tydzień Społeczny. W tym roku przebiega on pod hasłem "Migracja: wyzwanie dla Ukrainy".
Na uroczyste otwarcie tego wydarzenia przybyli do Lwowskiej Rady Miejskiej duchowni i świeccy członkowie Kościołów ukraińskich: prawosławnych, grecko- i rzymskokatolickiego i ormiańskiego oraz środowiska naukowego i kulturalnego miasta.
"Rozpoczynamy dzisiaj Ekumeniczny Tydzień Społeczny modlitwą-prośbą do Boga, aby rozbudził On naszą uśpioną obojętność. Modlimy się o to, abyśmy mogli, wychodząc od miłości, przekazać duchowe ciepło tym, którzy tego najbardziej potrzebują, a więc przede wszystkim migrantom, przymusowym przesiedleńcom, uchodźcom i po prostu tym ludziom, którzy oczekują naszej ręki wyciągniętej im z pomocą, naszego spojrzenia pełnego współczucia, dobrego słowa, siły naszego rozumu" - powiedział, otwierając spotkanie, biskup pomocniczy greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) kijowskiej Josyf Milan.
Wszyscy obecni na uroczystości duchowni byli zgodni co do tego, że w w tym życiu i na ty świecie jesteśmy migrantami, którzy starają się znaleźć swoją drogę do Boga, pokonując trudne codzienne doświadczenia.
Tegoroczny Tydzień potrwa do 2 października, a jego program jest bardzo bogaty. Tradycyjnie biorą w nim udział przedstawiciele różnych wyznań, organizacji religijnych, oświatowych, środowisk władzy i biznesu, instytucji społecznych, środków przekazu i ludzie dobrej woli. Uczestnicy tego wydarzenia wymieniają doświadczenia i szukają sposobów rozwiązania różnych zagadnień społecznych. Hasło tegorocznego spotkania odwołuje się do bieżących wydarzeń na Ukrainie, przede wszystkim do wojny toczącej się na jej wschodzie i do zajęcia przez Rosję Krymu; spowodowało to wielki kryzys i liczne problemy w całym kraju, a jednym z nich jest ogromne zjawisko migracji i przymusowych przemieszczeń ludności.
Istotną rolę we wspieraniu i obronie praw tych grup ludności odgrywają organizacje społeczne, wolontariusze, fundacje dobroczynne oraz instytucje kościelne i państwowe. Dlatego do udziału w Tygodniu zaproszono czołowych znawców tematu z Ukrainy i zagranicy, przedstawicieli organizacji i ruchów wolontariackich, władz i mediów, jak również uchodźców i uciekinierów ukraińskich. Przewidziano szereg spotkań i dyskusji okrągłego stołu i panelowych, wykłady i warsztaty oraz odwiedziny ośrodków dla uchodźców i innych potrzebujących. Nie zabraknie też Mszy i nabożeństw, koncertów muzyki kościelnej, prezentacji książek itp.
Głównym inicjatorem i organizatorem poszczególnych Tygodni jest Instytut Studiów Ekumenicznych Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie przy wsparciu władz tej uczelni, Kościołów: grecko- i rzymskokatolickiego, prawosławnych i protestanckich oraz Lwowskich Rad: Miejskiej i Obwodowej i Narodowego Uniwersytetu "Politechnika Lwowska".
Impreza lwowska, organizowana od 2008, należy do międzynarodowego stowarzyszenia Europejskich Tygodni Społecznych - Inicjatywa Chrześcijan dla Europy.
Skomentuj artykuł