„Małżeństwo - wybór czy dar?”. II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństw i Rodziny w Krakowie

„Małżeństwo - wybór czy dar?”. II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństw i Rodziny w Krakowie
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

„Małżeństwo - wybór czy dar?” - odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństw i Rodziny, który od 17 do 19 listopada odbędzie się w Krakowie. Głównymi organizatorami wydarzenia są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska.

Małżeństwo i budowanie rodziny

Organizatorzy podkreślają, że w dyskusji o małżeństwie i budowaniu rodziny często pomija się znaczenie okresu narzeczeństwa oraz pierwszych lat po ślubie. W rzeczywistości to one w dużej mierze kształtują to, w jaki sposób wygląda i rozwija się relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną, żoną i mężem. Z tego powodu organizatorzy II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństw i Rodziny, po sukcesie pierwszej edycji poświęconej aktualności encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, właśnie ten etap postanowili postawić w centrum rozważań w tym roku.

Uczestnicy podejmą dyskusję nad kwestią małżeńskiej duchowości, czystości przedmałżeńskiej, planowania rodziny, nad tajemnicą ojcostwa i macierzyństwa czy wreszcie nas sytuacją osób, żyjących w związkach niesakramentalnych. Pochylą się również nad problemem powołania do życia w małżeństwie i rodzinie w kontekście współczesnych przemian społeczno – kulturowych oraz stosunkiem państwa polityki do tej najmniejszej komórki społecznej. Dodatkowo refleksja skupi się także na współczesnych kategoriach językowych, używanych do opisu małżeństwa oraz rodziny.

Intelektualny i duchowy wymiar Kongresu

II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństw i Rodziny to wydarzenie wielowymiarowe. Organizatorzy podkreślają, że istotny jest zarówno jego intelektualny, jak i duchowy charakter. Inicjatywa kierowana jest do środowisk naukowych czy doktorantów, którzy mogą wziąć udział w sesji posterowej, ale także do młodych, którzy czują się powołani do małżeństwa, narzeczonych czy par w pierwszych latach po ślubie.

Kongres odbywać będzie się w szczególnym miejscu na mapie Krakowa – w Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Papież Polak bardzo często nazywany jest patronem rodzin. W swoim nauczaniu podkreślał bowiem jej znaczenie we współczesnym świecie, a młodzi przygotowujący się do małżeństwa oraz ci w pierwszych latach po ślubie od zawsze byli szczególnie bliscy jego sercu. Mówił o tym m.in. wtedy, gdy jako duszpasterz krakowskiej bazyliki św. Floriana tworzył „Środowisko”.

DEON.PL POLECA

Stało się ono dla Karola Wojtyły laboratorium jego duszpasterstwa, ale także pracy naukowej, którą w dużej mierze poświęcał kwestii ludzkiej miłości. Owocem katechez i dyskusji, prowadzonych także na spływach kajakowych, stała się „Miłość i odpowiedzialność”. Znamienne jest także to, że to młodzi małżonkowie oraz pary myślące o wspólnej przyszłości z tzw. „Rodzinki” byli pierwszymi czytelnikami i recenzentami książki przyszłego papieża. W tym kontekście temat tegorocznego kongresu jest powrotem do korzeni.

Informacje o wydarzeniu

Osoby, które chcą włączyć się w to wydarzenie, powinny zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej. Zapisy rozpoczęły się 5 września i potrwają do 16 października. Do tego dnia można także zgłosić abstrakty do sesji posterowej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie kongresrodzin.pl, a także pod adresem e-mailowym kongres@diecezja.pl.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

„Małżeństwo - wybór czy dar?”. II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństw i Rodziny w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.