Maryja jako pierwsza została odkupiona
Przywilej zachowania od grzechu pierworodnego oznacza, że jako pierwsza została odkupiona przez Syna Bożego - zaznaczył w homilii abp Stanisław Gądecki, zwracając się do członków Sodalicji Mariańskiej z okazji 25. rocznicy reaktywacji stowarzyszenia w archidiecezji poznańskiej. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wieczystej Adoracji w poznańskiej farze.
Specjalny list z okazji jubileuszu Sodalicji w imieniu papieża Franciszka przesłał abp Angelo Becciu. Dokument odczytał na początku Mszy św. moderator Sodalicji Mariańskiej, były proboszcz bazyliki mniejszej ks. Wojciech Wolniewicz.
W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że "wzniosłe piękno Maryi odbite od piękna Chrystusa jest dla wszystkich wierzących, a zwłaszcza dla członków Sodalicji Mariańskiej, rękojmią zwycięstwa łaski Bożej nad grzechem i śmiercią".
Zwrócił uwagę, że pokora Maryi była jednym z głównych powodów wybrania Jej na Matkę Syna Bożego. "Maryja już od chwili poczęcia była przedmiotem szczególnej miłości Boga, który Ją wybrał i zachował od grzechu" - zaznaczył metropolita poznański. Przekonywał, że pełnia łaski dla Maryi była punktem wyjścia, dla nas natomiast jest to cel.
Wiceprzewodniczący KEP przypomniał, że powołaniem i misją każdego wyznawcy Chrystusa jest, tak jak czyniła to Maryja, przyjęcie Go i dawanie Go światu.
Podczas Mszy św. członkowie Sodalicji Mariańskiej odnowili przyrzeczenia sodalicyjne.
Sodalicja Mariańska jest katolickim stowarzyszeniem religijno-społecznym, zrzeszającym czcicieli Maryi. Pierwsza sodalicja powstała w Rzymie w 1563 r. z inicjatywy jezuity, ks. Jeana Leunisa, profesora teologii w Kolegium Rzymskim. Dwadzieścia cztery lata później powstał statut organizacji, zezwalający na rozpowszechnianie sodalicji w europejskich kolegiach jezuitów. Członkowie sodalicji mieli dbać o własne doskonalenie moralne, pielęgnować pobożność maryjną i eucharystyczną, prowadzić akcje charytatywne, nauczać katechizmu prostych ludzi. Działalność sodalicji wyrażało hasło: "Per Mariam ad maiorem Dei gloriam" (Przez Maryję - wszystko na większą chwałę Boga).
W Polsce sodalicje rozpoczęły działalność wraz z przybyciem jezuitów. Zawieszone w okresie zaborów, odrodziły się na początku XX w. Kolejny kryzys nastąpił po II wojnie światowej, kiedy to w 1949 r. sodalicje zostały rozwiązane, podobnie jak wszystkie inne stowarzyszenia religijne w Polsce. Zostały wznowione dopiero przez kard. Stefana Wyszyńskiego w 1980 r. Zadaniem sodalisów jest troska o pogłębianie własnego życia duchowego oraz działalność apostolska.
Skomentuj artykuł