Masakra chrześcijan ma podłoże ekonomiczne

Radio Watykańskie

Ponad pięciuset chrześcijan, w tym wiele kobiet i dzieci, zamordowano z 6 na 7 marca koło miasta Jos w Nigerii. Trzy wioski zamieszkiwane przez ludność rolniczą Berom padły ofiarą napadu koczowników Fulani, którzy wyznają islam. Nie są to jednak starcia natury religijnej, ale społecznej – zwrócił uwagę watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi wyraził zaniepokojenie i wprost przerażenie Stolicy Apostolskiej.

Nigeryjski Kościół interpretowanie przez media tej najnowszej masakry chrześcijan jako kolejnego starcia międzyreligijnego uważa za uproszczone. Konflikt nie ma nawet charakteru etnicznego. U podłoża stoi rywalizacja ekonomiczna między koczowniczymi pasterzami a osiadłymi rolnikami oraz między ludnością napływową a osiadłą. Sytuację pogarsza głęboki kryzys polityczny w Nigerii. Prezydent Umaru Yar’Adua został pozbawiony władzy, którą sprawuje zastępczo wiceprezydent Goodluck Jonathan. Podczas gdy państwo jest bezsilne, w rękach wielu ludzi znajduje się broń.

„Grupa uzbrojonych pasterzy bydła, określanych nazwą Fulani, zaatakowała wioskę zamieszkiwaną przez rolników zwanych Berom – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita stołecznej Abudży,. Jest to klasyczny konflikt między pasterzami i rolnikami. Należą oni do tej samej grupy etnicznej. Jedyną dzielącą ich różnicą jest to, że wszyscy Fulani są muzułmanami, a Berom chrześcijanami. Dlatego międzynarodowej prasie zawsze łatwo przychodzi pisać, że zabijają się nawzajem muzułmanie i chrześcijanie. Jednak ci, którzy zabijają, nie czynią tego ze względów religijnych, ale mając na uwadze interesy natury społecznej, ekonomicznej, kulturowej. Kościół dąży do porozumienia między poszczególnymi grupami – dodał abp John Olorunfemi Onaiyekan. – Niestety rząd, którego zadaniem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom, jak się wydaje, nie jest w stanie tego osiągnąć. Nie tyle brakuje mu woli, ale po prostu jest za słaby. W Jos obie grupy są między sobą wymieszane, a wszędzie w obiegu jest broń”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Masakra chrześcijan ma podłoże ekonomiczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.