Mekka: rozpoczął się obrzęd kończący hadżdż

Mekka: rozpoczął się obrzęd kończący hadżdż
(Fot. menj / Foter / CC BY-ND)
PAP / mm

Rytuał kamienowania szatana, kończący doroczną pielgrzymkę muzułmanów - hadżdż rozpoczął się we wtorek w dolinie Mina pod Mekką. Wierni obrzucają tam kamieniami stele symbolizujące szatana. W tegorocznym hadżdżu bierze udział 1,5 mln pielgrzymów.

Wierni - mężczyźni w białych strojach i kobiety w ubiorach zakrywających całe ciało - zgromadzili się rano w dolinie Mina. Napływem pielgrzymów kieruje policja i żołnierze.

Symboliczne kamienowanie szatana jest znakiem wyrzeczenia się zła. Rytuał będzie trwał do zmierzchu i może trwać od dwóch do trzech dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel.

Według islamskiej tradycji w dolinie Mina diabeł próbował nakłonić patriarchę Abrahama (uznawanego zarówno przez islam, judaizm, jak i chrześcijaństwo), by odmówił poświęcenia Bogu, na dowód swej wiary, własnego syna Izaaka.

Wołając "Allah akbar" (Bóg jest wielki!) wierni podchodzą kolejnymi falami, pod kontrolą sił porządkowych, ku obeliskowi, by rzucić w niego kamieniami. Na stelę spada grad kamieni. Ten moment pielgrzymki jest niebezpieczny, gdyż w przeszłości wielokrotnie dochodziło do stratowania lub uduszenia ludzi w zgromadzonym tłumie.

Jednak w tym roku liczba pielgrzymów jest dwukrotnie mniejsza niż rok temu. Rijad zmniejszył liczbę zagranicznych uczestników hadżdżu o 20 proc., a krajowych o 50 proc., z uwagi na ryzyko wybuchu epidemii koronawirusa MERS i prace nad powiększeniem miejsc świętych.

Wśród grup pielgrzymów z różnych krajów przybyli Syryjczycy, niosący flagę rebeliantów walczących przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Pielgrzymi z Egiptu demonstrowali poparcie dla obalonego w lipcu przez armię prezydenta swego kraju Mohammeda Mursiego, podnosząc do góry ręce z wzniesionymi czterema palcami. Jednak nie doszło do żadnej manifestacji politycznej, ponieważ władze saudyjskie oficjalnie zabraniają tego rodzaju demonstracji.

W tym roku początek rytuału kamienowania szatana zbiega się z pierwszym dniem Święta Ofiar, obchodzonego przez muzułmanów na całym świecie.

Ostatnim etapem hadżdżu będzie zaś tawaf - siedmiokrotne okrążenie Kaby w sercu Świętego Meczetu Al-Masdżid al-Haram w Mekce, największego na świecie. Al-Kaba to świątynia na głównym dziedzińcu meczetu. W jej narożnik wmurowany jest Czarny Kamień (hadżar), największa świętość islamu. Według legendy spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie gdzie zbudować ołtarz ofiarny.

Hadżdż to pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Ci, którzy wrócą z niej do domów, będą nosić do końca życia zaszczytny tytuł "hadżiego" - człowieka, który był w Mekce. Hadżdż jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, zwanych filarami - obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mekka: rozpoczął się obrzęd kończący hadżdż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.