Meksyk: przygotowania do pielgrzymki Franciszka

Meksyk: przygotowania do pielgrzymki Franciszka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

Meksyk oczekuje, że w spotkaniach z papieżem Franciszkiem w czasie jego lutowej wizyty uczestniczyć będzie kilka milionów osób.

Sekretarz generalny episkopatu Meksyku, biskup pomocniczy archidiecezji Puebla - Eugenio Andrés Lira Rugarcia poinformował na konferencji prasowej w Mieście Meksyk, że ilość bezpłatnych kart wstępu, rozesłana do 93 diecezji i tam rozdana okazała się niewystarczająca i trzeba było je jeszcze dodrukować.
Sekretarz meksykańskiego episkopatu wyraził jednocześnie ubolewanie, że nie wszyscy chętni będą mogli dostać się na spotkania z papieżem, ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Każdy jednak może udać się na powitanie Ojca Świętego na trasie jego przejazdów papamobilem. 
Władze stolicy kraju liczą, że na spotkanie z papieżem przybędzie 2,3 mln. pielgrzymów. W każdej z dwóch papieskich Mszy św., w Ecatepec na przedmieściach stolicy oraz w granicznym mieście Ciudad Juarez - będzie uczestniczyło po dwa miliony wiernych. Z kolei na liturgii w Morelia - stolicy stanu Michoacan oczekiwanych jest 1,5 miliona wiernych, a w San Cristobal de Las Casas ponad sto tysięcy tubylczej ludności z Meksyku i sąsiedzkiej Gwatemali. 
- Wizyta duszpasterska papieża Franciszka w dniach 12-17 lutego będzie świętem wiary - podkreślił bp Lira podczas spotkania z dziennikarzami, w której uczestniczył również nuncjusz apostolski w Meksyku, abp Christophe Pierre. Nuncjusz wyjaśnił, że papież dobrze orientuje się w sytuacji kraju, nie przyjeżdża jednak z zamiarem "rozwiązania problemów Meksyku", czy też mieszania się w politykę. Pragnie pocieszyć ludzi, wczuć się w ich sytuację i pomóc w kontekście wiary zmierzyć się z ich sytuacją. 
Według pochodzącego z Francji nuncjusza, na szanse nieformalnego spotkania z papieżem mogą liczyć członkowie rodzin 43 studentów z Iguali, zaginionych we wrześniu 2014 roku i być może zamordowanych. Do symbolicznego, krótkiego spotkania dojdzie 17 lutego w Ciudad Juarez, gdzie podczas Mszy św. papież poruszy temat migracji i przemocy. 
- Wprawdzie nie ma konkretnego planu, żeby to było spotkanie oficjalne, ale przecież Franciszek znany jest z improwizowania - zauważył watykański dyplomata. 
Z kolei strajkiem głodowym od 7 lutego 100-osobowa grupa więźniów chce zwrócić uwagę papieża na katastrofalne warunki panujące w więzieniach Meksyku. 
- Więźniowie też chcieliby spotkać się z Franciszkiem - powiedział ich rzecznik w rozmowie z dziennikiem “Proceso". Dodał, że problemy stwarza także niejasna sytuacja prawna. Wielu więźniów jest osadzonych bez prawomocnego wyroku sądowego i dlatego czują się jak "polityczni". Także członkowie rodzin więźniów zapowiedzieli demonstrację przed nuncjaturą apostolską w Mieście Meksyk. Jak wynika z oficjalnego programu, papież odwiedzi więzienie i spotka się z więźniami podczas wizyty w Ciudad Juarez.
Natomiast biskupi Meksyku poinformowali 11 lutego, że obok nawiedzenia bazyliki Guadalupe "szczególnie ważnym" momentem papieskiej wizyty będzie spotkanie Franciszka z rodzinami w mieście Tuxtla Gutierrez w stanie Chiapas. Papież wysłucha tam świadectw rodzin żyjących w różnych sytuacjach, m.in. rodziny składającej się z ojca, matki i dziecka, matki samotnie wychowującej dzieci, rodziny, której rodzice byli rozwiedzeni w pierwszych małżeństwach, a także rodziców, których syn cierpi na porażenie mięśni. 
Konferencja prasowa w Mieście Meksyk została zorganizowana na zakończenie trzydniowej wizyty głównego organizatora papieskiej podróży Alberto Gasbarriego. Omawiał on z biskupami i rządem Meksyku ostatnie szczegóły wizyty Franciszka, m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem. Spotkał się także z przedstawicielami linii lotniczych Aeromexico, która będzie przewoźnikiem papieża i towarzyszących mu osób podczas wizyty. Dr Gasbarri, organizator papieskich podróży i osoba towarzysząca trzem papieżom, kończy w lutym 70 lat i po powrocie z Meksyku przechodzi na emeryturę. 
Według informacji episkopatu Meksyku, na omówienie dalszych szczegółów wizyty papieża przybędzie tam w najbliższym czasie z Watykanu komendant watykańskiej żandarmerii gen. Domenico Giani, papieski ceremoniarz ks. prałat Guido Marini oraz szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. 
Wizyta papieża w Meksyku będzie czwartą na kontynencie amerykańskim po Brazylii (2013), Ekwadorze, Paragwaju i Boliwii (2015) oraz Kubie i USA (2015). W ciągu sześciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi sześć miast, w tym stolicę kraju, Miasto Meksyk i jej przedmieście Ecatepec oraz Tuxtlę Gutiérrez i San Cristóbal de Las Casas w położonym na południu stanie Chiapas, "stolicę karteli narkotykowych" Morelię oraz położone na północnej granicy Ciudad Juárez. Papieska wizyta przebiegać będzie pod hasłem "Misjonarz miłosierdzia i pokoju".
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Meksyk: przygotowania do pielgrzymki Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.