Meksyk: Sąd uchyli prawo chroniące życie?

KAI / pz

Konstytucyjne poprawki w dwóch stanach Meksyku, chroniące życie ludzkie od poczęcia, mogą zostać uchylone przez meksykański Sąd Najwyższy, który niebawem ma wydać wyrok w tej sprawie.

Jak donosi portal "LifeSiteNews", sędzia wyznaczony do pisania wstępnego szkicu orzeczenia jest przekonany, że prawo do życia nie może stać ponad prawami konstytucyjnymi. Jak twierdzi sędzia Fernando Franco González, konstytucyjne prawa nie mogą odnosić się do dziecka nienarodzonego, gdyż to, według prawnika, w świetle meksykańskich konstytucji oraz międzynarodowych instytucji nie może być uznane za osobę, a przez to nie podlega konstytucyjnej ochronie.

Tymczasem według sędziego przepisy chroniące życie nienarodzonych poniżają kobiety, "determinując ich rolę i obciążając je nieproporcjonalnym ciężarem". Aby zaproponowany przez sędziego werdykt mógł być skuteczny, musi go ratyfikować ośmiu z jedenastu sędziów Sądu Najwyższego. Wyrok, który ma wydać sąd, dotyczyć będzie stanów San Luis Potosí i Baja California. W 2009 wprowadzono tam poprawki do stanowych konstytucji, gwarantując ochronę życia poczętego.

San Luis de Potosí był 13. meksykańskim stanem, w którym przyjęto takie rozwiązania. Stanowe parlamenty zaczęły uchwalać takie poprawki po tym, jak Miasto Meksyk - będące osobnym Dystryktem Federalnym - zalegalizowało aborcję w niektórych przypadkach. Zliberalizowane w 2007 roku w stolicy kraju prawo aborcyjne pozwala na zabijanie poczętych dzieci do 12. tygodnia ciąży. Wielu aborcji dokonuje się w państwowych szpitalach, finansowanych z podatków obywateli.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: Sąd uchyli prawo chroniące życie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.