Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia

KAI / drr

Przygotowanie teologicznego zaplecza do ogłoszenia św. s. Faustyny Kowalskiej Doktorem Kościoła to jedno z zadań Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia przy sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, która rozpoczęła swoją działalność 15 kwietnia w święto Miłosierdzia Bożego.

Przez swoje badania i publikacje pragnie służyć rozwijaniu kultu Bożego Miłosierdzia, ukazywać różne jego formy i troszczyć się o jego poprawność teologiczną. Instytucja łączy przedstawicieli czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów.

Idea nadania tytułu Doktora Kościoła św. Faustynie zrodziła się w czasie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się w Krakowie w dniach 1-5 października ubiegłego roku. Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia jest jego owocem. Obecnie najbardziej aktualnym podejmowanym przez nią tematem jest kwestia ogłoszenia Doktorem Kościoła św. Siostry Faustyny.

- Chcemy przygotować dobre opracowanie teologiczne, które pokaże wielkość mistyki Siostry Faustyny i jej wkład w teologię Bożego Miłosierdzia - mówi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, kierownik katedry teologii duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. "Przygotowanie opracowania teologicznego stanie się podstawą do podjęcia kolejnych kroków, by s. Faustyna została wyróżniona wśród świętych kościelnym tytułem Doktora, który przyznaje Stolica Apostolska - wyjaśnia.

DEON.PL POLECA

Podczas kongresu Bożego Miłosierdzia zebrano podpisy pod tą prośbą. Ideę utworzenia Akademii Miłosierdzia Bożego jednogłośnie poparli uczestnicy Kongresu.Wszystkie podpisy zostały złożone w Kongregacji do spraw Kultu Bożego wraz z listem do Ojca Świętego Benedykta XVI.

Natomiast dekret o powstaniu Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia podpisał ks. kard. Stanisław Dziwisz, 8 grudnia 2011 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Celem Akademii jest gromadzenie wokół sanktuarium w Łagiewnikach teologów Bożego Miłosierdzia i rozwijanie badań teologicznych w dziedzinie teologii Miłosierdzia Bożego, czuwanie nad kultem Bożego Miłosierdzia i publikowanie materiałów dotyczących nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

Obecnie Akademia jest na etapie organizowania się. Gromadzi już czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata: teologów, tych, którzy troszczą się o rozwój i właściwe formy kultu Bożego Miłosierdzia. Na zaproszenie skierowane przez kard. Dziwisza odpowiedziało już bardzo wielu hierarchów Kościoła z całego świata. Akademia skupia arcybiskupów i biskupów, którzy przynależą do niej jako członkowie honorowi. Stanowią ją też członkowie zwyczajni, ci, którzy zajmują się bezpośrednio teologią Bożego Miłosierdzia, duszpasterstwem, liturgią. Są oni mianowani przez metropolitę krakowskiego na pięć lat.

Członkowie Akademii będą spotykać się w Krakowie dwa razy do roku, prawdopodobnie będzie to czas po Niedzieli Bożego Miłosierdzia oraz z okazji liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny, które przypada 5 października.

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia jest instytucją kościelną archidiecezji krakowskiej, połączoną z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i współpracującą z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Celem jej jest czuwanie nad poprawnością kultu Bożego Miłosierdzia oraz promowanie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia przekazanego światu przez św. Siostrę Faustynę Kowalską, Apostołkę Bożego Miłosierdzia i głoszonego przez bł. Jana Pawła II. Akademia inspiruje studia teologiczne zmierzające do pogłębienia tajemnicy Bożego Miłosierdzia i pobudza inicjatywy duszpasterskie zmierzające do rozszerzania kultu Bożego Miłosierdzia.

Instytucje podejmuje także współpracę z uczelniami katolickimi i ośrodkami kultu Bożego Miłosierdzia w kraju i za granicą, inspirując do podejmowania studiów specjalistycznych w dziedzinie dogmatyki, liturgii i duchowości Bożego Miłosierdzia. Promują temat Bożego Miłosierdzia w rekolekcjach, dniach skupienia, pielgrzymkach, a także w literaturze i sztuce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.