Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia

KAI / drr

Przygotowanie teologicznego zaplecza do ogłoszenia św. s. Faustyny Kowalskiej Doktorem Kościoła to jedno z zadań Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia przy sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, która rozpoczęła swoją działalność 15 kwietnia w święto Miłosierdzia Bożego.

Przez swoje badania i publikacje pragnie służyć rozwijaniu kultu Bożego Miłosierdzia, ukazywać różne jego formy i troszczyć się o jego poprawność teologiczną. Instytucja łączy przedstawicieli czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów.

Idea nadania tytułu Doktora Kościoła św. Faustynie zrodziła się w czasie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się w Krakowie w dniach 1-5 października ubiegłego roku. Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia jest jego owocem. Obecnie najbardziej aktualnym podejmowanym przez nią tematem jest kwestia ogłoszenia Doktorem Kościoła św. Siostry Faustyny.

- Chcemy przygotować dobre opracowanie teologiczne, które pokaże wielkość mistyki Siostry Faustyny i jej wkład w teologię Bożego Miłosierdzia - mówi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, kierownik katedry teologii duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. "Przygotowanie opracowania teologicznego stanie się podstawą do podjęcia kolejnych kroków, by s. Faustyna została wyróżniona wśród świętych kościelnym tytułem Doktora, który przyznaje Stolica Apostolska - wyjaśnia.

DEON.PL POLECA

Podczas kongresu Bożego Miłosierdzia zebrano podpisy pod tą prośbą. Ideę utworzenia Akademii Miłosierdzia Bożego jednogłośnie poparli uczestnicy Kongresu.Wszystkie podpisy zostały złożone w Kongregacji do spraw Kultu Bożego wraz z listem do Ojca Świętego Benedykta XVI.

Natomiast dekret o powstaniu Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia podpisał ks. kard. Stanisław Dziwisz, 8 grudnia 2011 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Celem Akademii jest gromadzenie wokół sanktuarium w Łagiewnikach teologów Bożego Miłosierdzia i rozwijanie badań teologicznych w dziedzinie teologii Miłosierdzia Bożego, czuwanie nad kultem Bożego Miłosierdzia i publikowanie materiałów dotyczących nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

Obecnie Akademia jest na etapie organizowania się. Gromadzi już czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata: teologów, tych, którzy troszczą się o rozwój i właściwe formy kultu Bożego Miłosierdzia. Na zaproszenie skierowane przez kard. Dziwisza odpowiedziało już bardzo wielu hierarchów Kościoła z całego świata. Akademia skupia arcybiskupów i biskupów, którzy przynależą do niej jako członkowie honorowi. Stanowią ją też członkowie zwyczajni, ci, którzy zajmują się bezpośrednio teologią Bożego Miłosierdzia, duszpasterstwem, liturgią. Są oni mianowani przez metropolitę krakowskiego na pięć lat.

Członkowie Akademii będą spotykać się w Krakowie dwa razy do roku, prawdopodobnie będzie to czas po Niedzieli Bożego Miłosierdzia oraz z okazji liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny, które przypada 5 października.

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia jest instytucją kościelną archidiecezji krakowskiej, połączoną z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i współpracującą z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Celem jej jest czuwanie nad poprawnością kultu Bożego Miłosierdzia oraz promowanie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia przekazanego światu przez św. Siostrę Faustynę Kowalską, Apostołkę Bożego Miłosierdzia i głoszonego przez bł. Jana Pawła II. Akademia inspiruje studia teologiczne zmierzające do pogłębienia tajemnicy Bożego Miłosierdzia i pobudza inicjatywy duszpasterskie zmierzające do rozszerzania kultu Bożego Miłosierdzia.

Instytucje podejmuje także współpracę z uczelniami katolickimi i ośrodkami kultu Bożego Miłosierdzia w kraju i za granicą, inspirując do podejmowania studiów specjalistycznych w dziedzinie dogmatyki, liturgii i duchowości Bożego Miłosierdzia. Promują temat Bożego Miłosierdzia w rekolekcjach, dniach skupienia, pielgrzymkach, a także w literaturze i sztuce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia
Komentarze (5)
+W
+ wola Boża
7 kwietnia 2013, 10:55
"Idea nadania tytułu Doktora Kościoła św. Faustynie zrodziła się w czasie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się w Krakowie w dniach 1-5 października ubiegłego roku."
AZ
Apostoł z Kobieżyna
15 kwietnia 2012, 21:48
Ciekawe jak KUL przetrwa tę zawieruchę przepowiadaną w Medjugorje? Zapasy porobione? Co z kadrą dydaktyczną, co ze studentami/tkami? Co będzie z zakonami? Miej nas Panie w opiece. A jak było podczas II wojny światowej - kogo miał to miał? Co zrobić, żeby miał wszystkich? Modlić się, pościć, dawać  jałmużnę. Czy to wystarczy? A Polska to w jakim stanie będzie. Może Intornizacja Trójcy Przenajświętszej na Króla Polski tuż po pierwszej katastrofie? Może. Może zmiana prawa, konstytucji? Może. Tylko co 50% satanistów w Polsce, jak nie więcej. A z tymi, którzy uczestniczyli w satanistycznych rytuałach?, na szczęście wyszli. Zobaczymy jak to będzie.
AZ
Apostoł z Kobieżyna
15 kwietnia 2012, 21:40
Panie Boże szkoda, że Koronki do Bożego miłosierdzia nie zrobiłeś jakieś 1000 lat wcześniej. Teraz to mało kto może z Niej skorzystać, choć wierzę, że pomoże każdemu największemu nawet grzesznikowi, jak ja sam. Tylko kto zechce ją odmówić, skoro prawie każdy Ci złorzeczy. Pięknie jest nie mieć żadnego grzechu policzonego, pięknie, tylko, że to za mało, aby unicestwić piekło, które się tutaj panoszy. Naucz Nas Panie tak się Nią modlić, aby ten cel osiągnąć w krótkim czasie, bo na długi może nie być czasu dla nas bez wielkich ofiar. Błagamy Cię, daj nam Panie władzę nad całym piekłem, daj nam się tak oczyścić, oświeć nas tak i zjednocz ze Sobą, abyśmy nie tylko mieli ich pod stopami, ale każde z nas mogło je samo unicestwić. Na Twoją chwałę i dla naszej większej świętości z Tobą i w Tobie Panie, Trójjedyny Boże.
L
Lublin
15 kwietnia 2012, 17:07
 Odpowiadam z Lublina. Przed trzema laty odbyło się Sympozjum teologów dogmatyków nt. Dogmatyka w perspektywie Bożego Miłosierdzia. Jest książka. W niej wszystko wyjaśnione, dlaczego teologia Bożego Miłosierdzia jest wielkim darem dla Kościoła. A Faustyna była wierną przekazicielką. 
AZ
Apostoł z Kobieżyna
15 kwietnia 2012, 15:21
Kupą Mości Panowie. Zostało jakieś 5-15 lat obecnego stanu rzeczy, jeśli objawienia w Medjugorje są prawdziwe. Później bardzo ciężko może być o cokolwiek, gdyż ówczesny Ojciec Święty będzie się bardziej martwił o przeżycie i utrzymanie Kościoła w jedności niż o kanonizowanie lub ,,doktoryzowanie" kogokolwiek. Zatem propozycja jest taka: ,,doktoryzować" św. Faustynę, bł. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe, św. Ignacego Loyolę (trochę wstyd, że jeszcze nie jest i wstyd dla o. Jezuitów, że się niestarali do tej pory), św. Franciszka z Asyżu, św. Dominika, św. Benedykta, św. Brygidę Szwedzką, św. Edytę Stein, św. Hildegradę z Bingen, św. Gertrudę z Helfty, bł. Marcelinę Darowską (praca wychowawcza z młodzieżą, bardzo dobre pisma) do pary ze św. Janem Bosko tacy duchowi rodzice młodzieży i patroni wychowawców, św. Mechtyldę z Meklenburga. Będzie potrzeba, bo państwa będą w ruinie i nie wiadomo, które się podźwigną z upadku. Należałoby się zastanowić czy któryś z Ojców Pustyni nie powinien być doktoryzowany np., św. Pachomiusz, św. Doroteusz z gazy, św. Antoniego Wielkiego Opata. Teraz to nic nie kosztuje bo sława tych ludzi jest wielka poza bł. Marceliną Darowską. Teraz to jest jedynie wydziwianie a nie normalne ,,doktoraty", które należą się tym ludziom z natury, za to co zrobili, a ich dorobek jest tak wielki, tak szanowany, że uzsadnienie jego jest zbyteczne, choć możnaby napisać całą książkę o każdym. Tak więc można ich zrobić doktores subito od razu, bez żadnych dalszych głębszych badań. Dobry teolog uzasadnienie każdej i każdemu napisze w 15 minut. Zatem moim zdaniem szybciej będzie jak wszyscy wymienieni zrobią ,,doktoraty" hurtem. Gdy więcej doznają czci, więcej będą mogli pomóc. Czasu jest mało, i żeby nie było tak jak z zabawą na ,,Titanicu", gdzie orkiestra będzie grać do końca.