Miejskie wigilie, także dla ubogich i bezdomnych

KAI / slo

Przed świętami Bożego Narodzenia w całej Polsce odbywają się wieczerze wigilijne dla mieszkańców miast, w tym dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych. Przygotowują je często wspólnie władze miejskie i kościelne organizacje charytatywne, głównie diecezjalne Caritas oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. W takich spotkaniach uczestniczy z roku na rok coraz więcej osób.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz drugi przygotowuje wigilię dla ubogich, bezdomnych i samotnych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie przewidziane na 1,5 tys. osób odbędzie się 24 grudnia w godz. 11-13 w hali nr 1 MTP.

Poznańska Caritas przygotowała specjalne zaproszenia dla osób, których nie stać lub które nie mogą przygotować wieczerzy w domu. Rozprowadza je w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez siostry albertynki i urszulanki oraz w jadłodajni mieszczącej się w kościele pw. Nawiedzenia NMP na Ratajach.

Wigilijny barszcz z uszkami, ryby, kapusta oraz inne świąteczne potrawy zostaną przygotowane przez kucharzy z poznańskiego Baru "Caritas", bistro "Valde Bene", z jadłodajni prowadzonych przez siostry albertynki, urszulanki SJK oraz franciszkanki Rodziny Maryi z Szamotuł. Zespół muzyczny z parafii pw. Chrystusa Sługi będzie śpiewał kolędy.

DEON.PL POLECA

Podobnie jak w ub. roku, życzenia świąteczne uczestnikom wigilii osobiście złoży abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Tego samego dnia w Kielcach do wieczerzy wigilijnej z bp. Marianem Florczykiem i prezydentem miasta, organizowanej w Wojewódzkim Domu Kultury zasiądzie co najmniej 300 osób bezdomnych i samotnych.

Będzie to czwarta z kolei wieczerza w tej formule odbywająca się w WDK w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Co roku uczestniczy w niej coraz więcej osób.

- Jest to forma solidarności z tymi osobami w szczególnym dniu - w wigilię Bożego Narodzenia, ale także wsparcia dla nich, wszyscy bowiem otrzymają paczki na święta - zapowiada ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor kieleckiej Caritas. Zapewnia, że będą to dostatnie paczki żywnościowe, zrobione z produktów zebranych podczas grudniowych zbiórek żywności w marketach i z własnych środków Caritas. Otrzymają je wszyscy uczestnicy wieczerzy.

Tradycja wieczerzy wigilijnej dla bezdomnych liczy w Kielcach kilkanaście lat i związana była z wieloma miejscami. Organizowano ją m.in. w Przytulisku przy ul. Siennej, w Ogrzewalni przy ul. Żelaznej i w poczekalni dworca PKP. Podobne wieczerze przygotowują regionalne ośrodki Caritas, np. w Proszowicach, Piekoszowie i Sędziszowie.

W Bielsku Białej wigilijną wieczerzę dla trzystu osób tradycyjnie przygotowują członkowie Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Odbędzie się ona 24 grudnia przed południem w stołówce dawnej bielskiej fabryki "Apena". Przy wspólnym stole zasiądą bezdomni, osoby samotne i ubogie, a także duchowni z Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego.

Tadeusz Cozac, prezes i założyciel bielskiego Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, przypomina, że Towarzystwo przygotowuje wigilijne obiady od ponad 20 lat. - Zawsze są rzesze ludzi chętnych. Dawno temu wzięliśmy to na swoje barki i staramy się realizować - dodaje.

Na Wigilię Bydgoską zapraszają wspólnie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa i prezydent miasta Rafał Bruski. Rozpocznie się ona w czwartek 22 grudnia o godz. 16.00 na Starym Rynku. W programie wspólne kolędowanie w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska", zespołu "Żuki", Zespołu Pieśni i Tańca "Płomienie" oraz połączonych chórów bydgoskich. Caritas Diecezji Bydgoskiej przygotuje wieczerzę wigilijną, na której będzie można skosztować czerwonego barszczu, pierogów, kapusty z grochem i smażonych ryb.

Caritas Szczecińsko-Kamieńska współorganizuje dwie wigilie. Pierwsza odbędzie się 22 grudnia o godz. 14.00 w Domu Kultury "Słowianin". Dary i posiłki dla osób bezdomnych i ubogich przygotują m.in. szczeciński PCK oraz tamtejszy oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Druga wigilia będzie miała miejsce 26 grudnia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym.

W Gorzowie Wielkopolskim Wieczerza Wigilijna odbędzie się w kilku miejscach: 23 grudnia w parafii oo. kapucynów, a 24 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Brata Krystyna (ul. Słoneczna) i siedzibie Stowarzyszenia Brata Alberta (ul. Strażacka).

Podobne miejskie wieczerze wigilijne zorganizowane zostały już w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Przemyślu i Lublinie, inne odbędą się w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miejskie wigilie, także dla ubogich i bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.