Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi

Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi
(fot. Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie)
KAI / kk

Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi. Bożonarodzeniowy obiad na wynos i świąteczne prezenty trafią do blisko 1500 osób bezdomnych i ubogich, którym wspólnota towarzyszy przez cały rok.

Przyjaźń może pokonać wszelkie przeszkody. Pomimo pandemii koronawirusa Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie – w dostosowanej do okoliczności formie – chcą, jak co roku, podarować swoim ubogim przyjaciołom choć trochę bożonarodzeniowej radości. Będzie kilkudaniowy obiad, świąteczne podarunki, życzenia i łakocie. Znowu będzie pięknie! Zaproszenie do świętowania to ważny gest, zwłaszcza w tych niesprzyjających okolicznościach, gdy ubodzy doświadczają wielu dodatkowych trudności i jeszcze większej samotności.

Tegorocznym Świętom towarzyszy nawiązujące do słów papieża Franciszka hasło „Nikt nie ratuje się sam”, przypominające o tym, że zwłaszcza w czasie pandemii potrzebujemy wzajemnego wspierania się i solidarności. To jedyna droga, by Boże Narodzenie było naprawdę dla wszystkich.

W tym trudnym czasie Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie szczególnie prosi o wsparcie w przygotowaniach do Świąt z Ubogimi. Po pierwsze w sfinansowaniu świątecznych posiłków dla osób ubogich, które zostaną im przekazane w Boże Narodzenie. Koszt jednego obfitego obiadu to 50 zł. Cegiełki na ten cel można kupować pod linkiem https://pomagam.pl/swieta2020. Obiady zostaną zamówione w restauracjach, wpłacone środki wspomogą więc nie tylko ubogich, ale również branżę gastronomiczną, zagrożoną kryzysem w wyniku pandemii.

Trwa również zbiórka świątecznych prezentów. Potrzebne są przede wszystkim rzeczy, które przydają się osobom w kryzysie bezdomności, czyli ciepłe kurtki, buty, śpiwory, koce, termosy, kubki termiczne, plecaki, torby sportowe, latarki oraz kosmetyki i słodycze, a także fundusze na zakup upominków. Prezenty (tylko rzeczy nowe, nikt nie kładzie przecież swoim bliskim pod choinkę używanych przedmiotów) można przynosić do 21 grudnia: w każdy poniedziałek w godz. 18-20 do Szafy Przyjaciół (ul. Tamka 4a, wejście od ulicy Elektrycznej) lub w każdy czwartek w godz. 18-20 do Domu Wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103).

Wspólnota Sant’Egidio zachęca również osoby, które pragną odkrywać głęboki sens tych Świąt, by zaangażowały się w przygotowania całego przedsięwzięcia w okresie przedświątecznym oraz w dzień Bożego Narodzenia. Potrzebna będzie pomoc m.in. w przewożeniu czy pakowaniu prezentów. Niektóre rzeczy – np. świąteczne dekoracje – można zrobić praktycznie nie wychodząc z domu. Chętni mogą się zgłaszać przez formularz na stronie www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi lub mailowo na adres santegidio.waw@gmail.com. Organizatorzy zapewniają, że skrupulatnie przestrzegają wszystkich zasad bezpieczeństwa związanych z aktualnym stanem pandemii.

Wspólnota w Warszawie przygotowuje również bożonarodzeniowe upominki dla mieszkańców zaprzyjaźnionego DPS-u, zaś 7 stycznia obiad i prezenty dla mieszkających w Polsce Ukraińców, którym w tym czasie szczególnie trudno wrócić do domu na Święta Bożego Narodzenia.

Wesprzeć można również organizację Świąt z Ubogimi w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować świątecznym obiadem i prezentami swoich bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców DPS-u oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Darowizny na ten cel można wpłacić pod linkiem https://zrzutka.pl/v6a4b9.

Bożonarodzeniowe paczki dla ubogich i samotnych osób, a także upominki dla przyjaciół z DPS-u oraz Ukraińców uczęszczających do Szkoły Języka i Kultury Polskiej przygotowuje również wspólnota w Chojnie.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku do świątecznego stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło ponad 240 tys. gości w 70 krajach.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.